ONZ zarzuca Państwu Islamskiemu ludobójstwo

Kadr z nagrania pokazującego ścięcie 21 egipskich chrześcijan fot. ISIS

Kadr z nagrania pokazującego ścięcie 21 egipskich chrześcijan fot. ISIS

Organizacja Państwo Islamskie mogła dopuścić się w Iraku zbrodni ludobójstwa wobec mniejszości religijnej jazydów oraz zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych wobec cywilów, w tym dzieci – głosi opublikowany w czwartek raport Rady Praw Człowieka ONZ.

Dokument wzywa jednocześnie Radę Bezpieczeństwa ONZ do zreferowania sytuacji w Iraku Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, by podjął postępowanie przeciwko sprawcom popełnianych tam zbrodni.

Ogłoszony w Genewie dokument zaznacza też, że przy zwalczaniu islamistycznej rebelii zbrojnej irackie wojska i sprzymierzone z nimi milicje „mogły popełnić pewną liczbę zbrodni wojennych”.

Materiały do swego raportu Rada Praw Człowieka ONZ zaczęła zbierać we wrześniu 2014 roku, po zajęciu znacznych obszarów północnego Iraku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Łącznie zarejestrowano zeznania ponad 100 naocznych świadków.

„Raport dokumentuje akty przemocy, jakich dopuszczało się na szeroką skalę Państwo Islamskie, w tym zabójstwa, tortury, zgwałcenia i wtrącanie w niewolę seksualną, jak też nawracanie religijne siłą i przymusowe rekrutowanie dzieci na żołnierzy” – oświadczył Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Według raportu represje przeciwko jazydom ukierunkowane są na to, by „unicestwić ich jako grupę”, co z dużym prawdopodobieństwem spełnia kryteria ludobójstwa. Jazydzi są wyznawcami synkretycznej religii wywodzącej się z islamu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*