ONZ wzywa do przedłużenia o pięć dni humanitarnego rozejmu w Jemenie

fot.jensjunge /pixabay.com

fot.jensjunge /pixabay.com

Wysłannik ONZ do Jemenu Ismail uld Szejk Ahmed wezwał w niedzielę siły koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej i rebeliantów z ruchu Huti do przedłużenia o kolejnych pięć dni rozejmu humanitarnego, który wygasa w niedzielę o godz. 22 czasu polskiego.

„Apeluję do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie rozejmu jeszcze przez co najmniej pięć dni dłużej” – powiedział mauretański dyplomata w imieniu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna na konferencji w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, poświęconej kryzysowi jemeńskiemu.

W jego ocenie ustanowiony we wtorek wieczorem pięciodniowy rozejm nie pozwolił w wystarczającym stopniu na dostarczenie pomocy humanitarnej w strefy dotknięte konfliktem zbrojnym. Według Ahmeda rozejm humanitarny powinien zostać przekształcony w „stałe zawieszenie broni”.

Pomysł przedłużenia rozejmu poparł w rozmowie z Reuterem w Rijadzie wiceprezydent Jemenu Chalid Bahah, ale zastrzegł, że będzie to zależało od sytuacji na miejscu.

W konferencji biorą udział przedstawiciele różnych jemeńskich frakcji politycznych, a także prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi, przeciwko któremu trwa rewolta Hutich w Jemenie i który uciekł w marcu do Arabii Saudyjskiej. Na konferencji nie ma przedstawicieli Hutich. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: onz jemen

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*