ONZ: na walkę z epidemią eboli trzeba prawie 1 mld dolarów

ONZ: na walkę z epidemią eboli trzeba prawie 1 mld dolarów

ONZ oceniła we wtorek na blisko miliard dolarów finansowe koszty walki z epidemią eboli w Afryce Zachodniej, czyli dziesięciokrotnie więcej, niż szacowano miesiąc temu.

Koordynator z ramienia ONZ do walki z epidemią eboli David Nabarro powiedział w Genewie, że szacunku kosztów dokonano na podstawie podwojenia się zasięgu i nasilenia epidemii w czasie, jaki upłynął od poprzednich ocen.

WHO podała w czwartek, że liczba osób zarażonych ebolą wzrosła do 4 985, z czego połowa (2 461) zmarła, co oznacza, że bilans jest dwukrotnie wyższy niż zaledwie trzy tygodnie temu.

ONZ ocenia, że w regionach objętych epidemią żyje 22,3 mln ludzi, z czego 4,3 mln na terenach, gdzie zarejestrowano ponad 20 zgonów na tę gorączkę krwotoczną.

„Duża liczba przypadków w miejscach o dużej gęstości zaludnienia, a jednocześnie także w odległych wioskach sprawiają, że jest szczególnie trudno opanować rozprzestrzenianie się wirusa” – podała ONZ, przedstawiając plan działania, na który trzeba 773 mln dolarów.

Kwota ta jest niezbędna, by „iść do przodu, a nie za wirusem”, jak działo się to do tej pory, i uruchomić programy profilaktyki we wszystkich potencjalnie zagrożonych społecznościach – uznał asystent dyrektor generalnej Światowej Organizacji Zdrowia Bruce Aylward.(PAP)

 

Na zdjęciu: Służby medyczne w Monrovi (Liberia) fot.Ahmed Jallanzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: ebola, ONZ, walka, wirus

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*