ONZ: armia syryjska i zagraniczne bojówki zabijają cywilów w Aleppo

ONZ: armia syryjska i zagraniczne bojówki zabijają cywilów w Aleppo

Do ONZ dotarły informacje o mordowaniu przez armię syryjską i zagraniczne bojówki ludności cywilnej we wschodnim Aleppo, na północy Syrii – oświadczył we wtorek rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Rupert Colville.
Rzecznik wyraził obawę, że tysiące cywilów uwięzionych na obszarze poniżej jednego kilometra kwadratowego w kontrolowanej jeszcze przez rebeliantów części miasta mogą paść ofiarą akcji odwetowych ze strony szturmujących miasto oddziałów.
„Do wieczora w poniedziałek dotarły do nas doniesienia o zabiciu przez siły prorządowe co najmniej 82 cywilów, w tym 11 kobiet i 13 dzieci, w czterech różnych dzielnicach” – powiedział Colville na konferencji prasowej w Genewie. Zaznaczył, że ofiar może być „o wiele więcej”. „Mowa jest o ludziach rozstrzeliwanych na ulicy, podczas prób ucieczki i w swoich domach” – dodał. Rzecznik ONZ ds. humanitarnych Jens Laerke powiedział, że w Aleppo „nie ma już człowieczeństwa”.
We wtorek rano Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ostrzegł, że w wyniku walk we wschodnim Aleppo bezpośrednio zagrożone śmiercią są dziesiątki tysięcy osób. Od 15 listopada trwa ofensywa sił reżimu Baszara el-Asada na kontrolowane przez rebeliantów dzielnice we wschodnim Aleppo. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że oddziały rządowe kontrolują ponad 95 proc. Aleppo; według syryjskich mediów jest to 98 proc. miasta. (PAP)

Na zdj.: zniszczone ulice Aleppo fot.SANA/Handout/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*