Odłamy Al-Kaidy apelują do dżihadystów z Syrii i Iraku o jedność

Odłamy Al-Kaidy apelują do dżihadystów z Syrii i Iraku o jedność

Odłamy Al-Kaidy w Maghrebie (AQMI) i w Jemenie (AQAP) zaapelowały we wtorek do dżihadystów w Iraku i Syrii o zjednoczenie sił przeciwko koalicji tworzonej przez USA koalicji do walki z Państwem Islamskim (IS).

W bezprecedensowym komunikacie Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQMI) i Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) zachęcają swych „braci mudżahedinów w Iraku i w Lewancie do zaprzestania wzajemnego zabijania się i połączenia swych sił przeciwko amerykańskiej kampanii i diabolicznej koalicji, która zagraża nam wszystkim”.

Apel odnosi się do rozbieżności między Państwem Islamskim, które zdystansowało się od Al-Kaidy i ogłosiło kalifat na części terytorium Iraku i Syrii, a Frontem Al-Nusra, syryjską filią Al-Kaidy, wierną jej przywódcy Ajmanowi al-Zawahiriemu.

AQMI i AQAP wzywają także w komunikacie do współpracy „tych wszystkich, który podjęli walkę z tyranem Baszarem (el-Asadem, syryjskim prezydentem)”. Apelują do nich, by „nie dali się oszukać Amerykanom i nie stali się ich pionkami”, a także by plemiona sunnickie w Iraku i Syrii „nie zapomniały amerykańskich zbrodni i nie stały się częścią koalicji”.

Obydwa odłamy Al-Kaidy apelują do muzułmanów, głównie na Półwyspie Arabskim, aby „zapobiegli udziałowi żołnierzy w wojnie przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego”.

Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu Al-Kaida „obiecuje czarne dni” – akcje wymierzone przeciwko Zachodowi i jego arabskim sojusznikom.

USA próbują zbudować koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu. W poniedziałek odbyła się w Paryżu międzynarodowa konferencja dotycząca wsparcia dla Iraku przeciwko Państwu Islamskiemu.

Amerykanie już od 8 sierpnia prowadzą w Iraku naloty przeciwko IS, która zajęła znaczne tereny wschodniej Syrii oraz północno-zachodniego Iraku. Choć mandat misji USA był początkowo ograniczony głównie do niesienia pomocy humanitarnej oraz ochrony mieszkających w Iraku obywateli amerykańskich, to stopniowo rozszerzono bombardowania także na obiekty wojskowe IS.(PAP)

 

fot.Yahya Arhab/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat
Tags: Al Kaida, Irak, Syria

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*