OBWE nie jest gotowa do rozszerzenia misji na Ukrainie

fot.Anastasia Vlasova/EPA

fot.Anastasia Vlasova/EPA

Rozszerzenie misji OBWE na Ukrainie nie będzie brane pod uwagę, dopóki organizacja ta nie będzie miała pełnego dostępu do strefy konfliktu w Donbasie. Poinformował o tym w czwartek w siedzibie OBWE w Wiedniu szef misji na Ukrainie Ertugrul Apakan.

Bez nieograniczonego dostępu do stref konfliktu na wschodzie Ukrainy „zwiększanie liczby obserwatorów będzie miało nieznaczny efekt dla zdolności misji do kontrolowania realizacji porozumień z Mińska” – powiedział szef OBWE.

Przypomniał, że te porozumienia zakładały zawieszenie broni i wycofanie ciężkiego uzbrojenia. Pozwoliły na relatywne uspokojenie sytuacji na linii frontu, ale „rozejm pozostaje kruchy, a sytuacja miejscowej ludności – niepewna” – podkreślił Apakan.

Jak dodał, obserwatorzy chcieliby mieć możliwość pojechania „na wszystkie tereny, które nie są obecnie pod kontrolą rządu” w Kijowie, i do wszystkich przejść na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Dotąd jednak nie pozwolili im na to prorosyjscy separatyści.

Obecnie misja OBWE na Ukrainie liczy ponad 400 osób; w połowie maja sięgnie pięciuset. W marcu OBWE zadecydowała o zwiększeniu liczby obserwatorów do maksimum tysiąca i przedłużeniu mandatu misji do 31 marca 2016 roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: misja, obwe, Ukraina

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*