Norwegia. Odnaleziono zwłoki 11 ofiar katastrofy śmigłowca

Ekipy ratunkowe na miejscu katastrofy śmigłowca fot.Marit Hommedal/EPA

Ekipy ratunkowe na miejscu katastrofy śmigłowca fot.Marit Hommedal/EPA

Ratownicy odnaleźli zwłoki 11 ofiar katastrofy śmigłowca, który rozbił się w piątek na niewielkiej wyspie Turoy w pobliżu Bergen w południowo-zachodniej Norwegii – podała norweska państwowa telewizja NRK, powołując się na ośrodek koordynacji ratownictwa.

Według niego trwają poszukiwania jeszcze dwóch ofiar. W śmigłowcu Eurocopter EC225 Super Puma było łącznie 13 ludzi, w tym jeden Brytyjczyk, jeden Włoch i 11 Norwegów.

Śmigłowiec leciał do Bergen z wydobywającej ropę i gaz spod dna Morza Północnego platformy Gullfaks B. Platforma ta należy do norweskiego państwowego koncernu energetycznego Statoil. Na Turoy można dotrzeć z Bergen mostami drogowymi łączącymi ląd stały z kolejnymi wyspami.

Jak podał norweski zarząd lotnictwa cywilnego, Eurocopter EC225 znalazł się wcześniej w polu jego zainteresowania. „W 2012 roku wystąpiły problemy z tym modelem śmigłowca, gdy wykryto nieprawidłowości w przekładni głównej wirnika nośnego. W 2012 i 2013 roku obowiązywały restrykcje dotyczące lotów tym modelem” – głosi wydany po katastrofie komunikat.

Eurocopter wchodzi w skład zachodnioeuropejskiego koncernu aerokosmicznego Airbus. (PAP)

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*