Niemcy/Rząd: nie wszyscy uchodźcy są terrorystami

fot.Karl-Josef Hildenbrand/EPA

fot.Karl-Josef Hildenbrand/EPA

Rząd Niemiec przestrzegł w poniedziałek przed podejrzewaniem wszystkich uchodźców o terroryzm. Zastępczyni rzecznika rządu Ulrike Demmer oświadczyła, że zagrożenie terroryzmem wśród uchodźców nie jest ani większe, ani mniejsze niż w innych grupach społecznych.

„Większość terrorystów, którzy w minionych miesiącach dokonali zamachów w Europie, nie była uchodźcami” – powiedziała Demmer dziennikarzom w Berlinie.

Demmer nie odpowiedziała na pytanie, czy kanclerz Angela Merkel nie obawia się w wyniku ostatnich wydarzeń spadku akceptacji w społeczeństwie dla swej polityki migracyjnej. „Pani kanclerz wyraziła żal z powodu wszystkich wydarzeń z minionych dni i tygodni. Musimy zaczekać na wyniki śledztwa” – zaznaczyła. Dodała, że incydent w Reutlingen nie jest sprawą dla służb bezpieczeństwa, a dla policji, zaś kulisy zamachu w Ansbach są dopiero badane.

Komentator telewizji publicznej ARD Thomas Baumann powiedział, że ostatnie wydarzenia wywołają ponownie dyskusję o polityce migracyjnej rządu Merkel. Spór o przyjmowanie imigrantów przycichł w minionych miesiącach ze względu na zamknięcie szlaku bałkańskiego w wyniku porozumienia UE-Turcja, co spowodowało odczuwalny spadek liczby nielegalnych migrantów.

W ostatnich dniach w Niemczech doszło do serii dramatycznych incydentów. 18 lipca uchodźca z Afganistanu zaatakował siekierą pasażerów w pociągu koło Wuerzburga w Bawarii, raniąc pięć osób. W ostatni piątek w Monachium 18-letni szaleniec pochodzenia irańskiego zastrzelił dziewięć osób w centrum handlowym. W Reutlingen (Badenia-Wirtembergia) w niedzielę Syryjczyk zabił Polkę zatrudnioną w lokalu serwującym kebab. W tym samym dniu wieczorem w Ansbach w Bawarii uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze raniąc 12 przypadkowych osób.

Z danych Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), o których pisze w poniedziałek „Neue Osnabruecker Zeitung”, wynika, że od początku kryzysu migracyjnego w zeszłym roku na policję wpłynęło 410 zawiadomień wskazujących na osoby podejrzane o terroryzm wśród uchodźców. Liczba takich spraw rośnie – w połowie maja było ich 369. W 59 przypadkach wszczęto śledztwo.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Categories: Świat

Comments

  1. Normals
    Normals 9 sierpnia, 2016, 15:55

    Co za stek bzdur? Zagrozenie ,ze strony muzulmanskich uchodzcow jest takie samo jak z innych grup spolecznych?Ktos chce sie klocic z faktami ,ktore jasno mowia kto stoi za ostatnimi zamachami i napadami .To nie atakuja emigranci z Polski ,Ukrainy ,z Czech czy Rosji.Morduja muzulmanie ,niektorzy juz urodzeni na zachodzie ale to caly czas muzulmanie wychowani w kulturze pogardy dla kobiet i innowiercow .Rozumiem ,ze bez znaczenia jest fakt ,ze muzulmanie nienawidza chrzescijan ,nie chca sie integrowac z zachodnia cywilizacja bo jej nienawidza,pragna gwalcic i mordowac niewiernych ,w szczegolnosci chrzescijan i zydow.Jezeli ,ktos uwaza ze przesadzam ,zalaczam link do artykulu i filmu ,gdzie 15 letni syn imana w Belgi spiewa piosenke o tym jak chce zeby chrzescijanie zostali wyrznieci do ostatniego.Jeszcze ktos bedzie mi probowal wmowic ,ze Islam to religia pokoju ?

    http://pikio.pl/syn-belgijskiego-imama-spiewa-ohydna-nienawistna-piosenke/

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*