Niemcy: zatrzymania w Bremie po ostrzeżeniu przed zamachem

Niemcy: zatrzymania w Bremie po ostrzeżeniu przed zamachem

Policja w Bremie na północy Niemiec aresztowała w sobotę jedną osobę i przeszukała islamski ośrodek kultury w związku z groźbą zamachu terrorystycznego w tym mieście. Wzmocniono ochronę budynków publicznych oraz instytucji należących do gminy żydowskiej.

Przyczyną podwyższonej gotowości są przekazane przez służby federalne informacje o ewentualnym zagrożeniu ze strony islamskich terrorystów – podała miejscowa policja. Nie ujawniono szczegółów dotyczących zagrożenia.

Funkcjonariusze uzbrojeni w pistolety maszynowe ochraniali m.in. siedzibę rządu, ratusz i katedrę, a także synagogę. W śródmieściu widoczne były też pojazdy policyjne.

Jedna osoba została aresztowana w związku z podejrzeniem, że popełniła przestępstwo, a kilka zostało zatrzymanych w celu zweryfikowana ich tożsamości – przekazał policyjny rzecznik w sobotę wieczorem. „Chodzi o osoby powiązane z zagrożeniem w Bremie ze strony islamistycznych sprawców przemocy” – dodał.

Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie prywatne oraz islamski ośrodek kultury.

Brema uważana jest za bastion radykalnych islamistów. Służba bezpieczeństwa obserwuje około 360 mieszkających w mieście salafitów.

Internetowe wydanie tygodnika „Der Spiegel” podało, że informacja o ewentualnym zamachu pochodzi od niemieckiego wywiadu. Służby śledzą dwie mieszkające w Bremie osoby – czytamy w tygodniku.

Zaplanowane na weekend imprezy sportowe, w tym mecz Bundesligi Werder Brema – VfL Wolfsburg pomimo wszystko mają się odbyć.

W połowie lutego ze względu na zagrożenie zamachem odwołany został karnawałowy pochód w Brunszwiku. W styczniu władze w Dreźnie po otrzymaniu informacji o możliwym zamachu zakazały demonstracji przeciwko napływowi cudzoziemców, a także kontrdemonstracji zwolenników liberalnej polityki wobec imigrantów. (PAP)

fot.: EPA/LUKAS SCHULZE

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*