Niemcy. Strajk w największej placówce Amazona

Strajk pracowników Amazona w Niemczech fot.Karl-Josef Hildenbrandt/EPA

Strajk pracowników Amazona w Niemczech fot.Karl-Josef Hildenbrandt/EPA

Na wezwanie niemieckiego związku zawodowego pracowników usług Verdi, podjęto w poniedziałek jednodniowy strajk w największej w Niemczech placówce amerykańskiego koncernu internetowego handlu wysyłkowego Amazon w Bad Hersfeld w Hesji.

Według Verdi do strajku przystąpiło rano 300 osób, a liczba uczestników protestu miała się w ciągu dnia zwiększyć do 450. W ubiegłym tygodniu doszło już do strajków w innych niemieckich placówkach Amazona. Koncern poinformował, że w poniedziałkowym strajku uczestniczyło zdecydowanie mniej osób, niż to podają związkowcy.

Verdi chce zawarcia dla ponad 10 tys. pracowników Amazona w Niemczech układu zbiorowego z podobnymi warunkami płacowymi, jakie mają zatrudnieni w branżach handlu detalicznego i wysyłkowego. Koncern odmawia negocjacji w tej sprawie wskazując, że jest firmą działająca w sferze logistyki i zapewnia wynagrodzenia w górnym zakresie stosowanych tam stawek.

„Także w nowym roku jesteśmy gotowi do strajków i będziemy wciąż na nowo dokonywać ukłuć igłą. Obecnie załatwianie zwrotów powoduje zwiększony nawał pracy w Bad Hersfeld, strajk jest tam odczuwalnym zakłóceniem funkcjonowania” – powiedziała sekretarz Verdi Mechthild Middeke.

Według koncernu Amazon w poniedziałkowym strajku w Bad Hersfeld wzięło udział nie więcej niż 80 osób.

„Wiemy, że akcje związkowców, nawet gdy uczestniczy w nich niewielka grupa osób, budzą zainteresowanie. W dzisiejszym strajku przed dwoma naszymi budynkami w Bad Hersfeld brało udział łącznie mniej niż 80 osób i nie wpłynęło to w żadnym stopniu na pracę tysięcy pracowników wewnątrz budynków” – poinformowała w przesłanym PAP oświadczeniu rzeczniczka Amazon Polska Marzena Więckowska.

Jak podkreśliła, choć „zawsze można chcieć więcej i wysuwać kolejne żądania”, koncern oferuje jedne z najbardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia w branży logistycznej: jedne z najwyższych pensji i rozbudowany pakiet świadczeń pozapłacowych.

„Znakomita większość naszych pracowników jest zadowolona ze swojego miejsca pracy. Skąd to wiemy? Mamy bardzo skuteczne bezpośrednie sposoby komunikacji z pracownikami w tym codzienne badania satysfakcji pracowniczej. Dzięki nim możemy na bieżąco odpowiadać na pytania i sugestie naszych pracowników co nieustannie czynimy” – dodała Więckowska. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: Amazon, niemcy, strajk

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*