Niemcy. Rząd w Berlinie wzywa Moskwę do pilnego rozejmu w Aleppo

Rosyjskie Mi-8 fot.Maxim Shipenkov/EPA

Rosyjskie Mi-8 fot.Maxim Shipenkov/EPA

Rząd Niemiec wezwał władze Rosji w poniedziałek do pilnego wprowadzenia zawieszenia broni w bombardowanym przez rosyjskie lotnictwo Aleppo w Syrii. Rzecznik rządu Steffen Seibert skrytykował ostatnią propozycję Moskwy trzygodzinnego rozejmu jako cyniczną.

„Nie można złagodzić cierpień mieszkańców (Aleppo) poprzez przerwanie ognia na trzy godzinny dziennie” – powiedział Seibert dziennikarzom. „Ta propozycja sprawia wrażenie kompromisu, jest jednak w rzeczywistości cynizmem” – zaznaczył rzecznik, dodając, że oznacza ona, iż „przez 21 godzin na dobę można strzelać i bombardować”. Każdy wie, że trzy godziny to za mało, żeby dostarczyć ludziom to, czego potrzebują – dodał.

Zdaniem Berlina konieczne jest stworzenie kontrolowanych przez ONZ korytarzy humanitarnych umożliwiających zaopatrzenie mieszkańców miasta w żywność, wodę i lekarstwa oraz „co najmniej” czasowy rozejm.

Kanclerz Angela Merkel słyszy wołanie o pomoc ludzi zamkniętych w mieście oraz apele lekarzy z Aleppo. Decyzja, czy w Aleppo będą nadal umierać ludzie, czy też otrzymają konieczną pomoc zależy przede wszystkim od Moskwy i rządu Syrii – powiedział Seibert. To prezydent Syrii i Rosja ponoszą jego zdaniem główną odpowiedzialność za sytuację w Aleppo.

„Wzywamy Rosję do wywarcia wpływu na prezydenta Syrii, tym bardziej, że zapowiedziane przez Rosję korytarze mające umożliwić wyjście z miasta ludności cywilnej nie powstały bądź też nie działają.

Rzecznik niemieckiego rządu wyraził zadowolenie z powodu odbicia przez Kurdów miasta Manbidż na północy Syrii. To dowód na to, że można zmusić do odwrotu Państwo Islamskie i że można odebrać mu nimb niezwyciężonych – podkreślił rzecznik. Udało się uwolnić ludzi od totalitarnej islamskiej dyktatury, od niewolnictwa, gwałtu i okrucieństwa – dodał Seibert.

Według ONZ 275 tys. mieszkańców wschodniego Aleppo, opanowanego przez rebeliantów, od 17 lipca jest całkowicie okrążonych przez wspierane przez Rosję siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ostatnim czasie nasiliły się walki w Aleppo i wokół miasta między siłami rządowymi i rebeliantami, a także naloty wspomaganych przez rosyjskie lotnictwo syryjskich sił powietrznych na dzielnice miasta kontrolowane przez rebeliantów.

Przed wybuchem wojny w 2011 roku Aleppo było drugim co do wielkości miastem Syrii oraz głównym ośrodkiem przemysłu i handlu w tym kraju.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*