Niemcy. Rozpoczął się kolejny strajk pilotów Lufthansy

Niemcy. Rozpoczął się kolejny strajk pilotów Lufthansy

Kolejny strajk pilotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa, ogłoszony przez związek zawodowy Cockpit, rozpoczął się w poniedziałek o godz. 13 i objął rejsy na krótkich i średnich dystansach. Piloci występują w obronie swych przywilejów emerytalnych.

Wzmacniając naciski na władze Lufthansy Cockpit ogłosił niespodziewanie w poniedziałek rano, że następnego dnia do strajku przystąpią też piloci obsługujący loty na długich trasach; ich akcja protestacyjna potrwa do północy.

Strajk pilotów latających na krótkich i długich dystansach również potrwa do północy we wtorek i spowoduje zakłócenia 2150 rejsów i dotknie 200 tys. pasażerów. Aby złagodzić skutki strajku Lufthansa planuje uruchomić 700 lotów zastępczych.

Obecny strajk to już dziewiąta od końca sierpnia akcja protestu w Lufthansie przeciwko planom zmiany warunków wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają korzystać przeciętnie w wieku 59 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat.

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają pilotom największego niemieckiego przewoźnika na odejście z zawodu już w wieku 55 lat.

Lufthansa wdraża program restrukturyzacji koncernu przewidujący między innymi drastyczne obniżenie kosztów. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa-Cargo i Germanwings.

W poniedziałek wczesnym rankiem zakończył się w Niemczech kolejny strajk maszynistów kolejowych. Protest rozpoczęli w piątek o godz. 15 maszyniści pociągów towarowych, a w sobotę o godz. 2 do strajku dołączyli maszyniści składów pasażerskich – miejskich, regionalnych i dalekobieżnych. Z uwagi na jesienne ferie, które dla części niemieckich landów kończyły się w miniony weekend, a dla innych się rozpoczynały, pasażerowie szczególnie boleśnie odczuli brak połączeń.

Związek zawodowy maszynistów GDL domaga się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny. Chce także, by pracodawca uznał go za reprezentanta personelu konduktorskiego i gastronomicznego oraz dyspozytorów koordynujących ruch pociągów i obsadzanie ich załogami. We wszystkich tych sprawach nie udało się dotąd osiągnąć porozumienia.

Wielkonakładowy „Bild” porównał w poniedziałek strajki na kolei i w transporcie lotniczym do „ping ponga”, gdzie maszyniści i piloci odbijają piłeczki, „paraliżując” niemiecką gospodarkę. (PAP)

fot.Peter Steffen/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*