Niemcy. Przez strajk pilotów Lufthansa odwołała kolejne 890 lotów

eUziemiony przez strajk pilotów samolot Lufthansy na lotnisku w Monachium fot.Peter Kneffel/EPA

eUziemiony przez strajk pilotów samolot Lufthansy na lotnisku w Monachium fot.Peter Kneffel/EPA

Linie lotnicze Lutfhansa poinformowały, że w środę z powodu strajku pilotów odwołały 890 połączeń, co dotknie blisko 100 tys. pasażerów lotów daleko- i krótkodystansowych. To już 15. strajk pilotów niemieckiego flagowego przewoźnika od kwietnia 2014 roku.
Organizator strajku, związek zawodowy pilotów VC, od ubiegłego tygodnia organizuje strajki zapowiadane z 24-godzinnym wyprzedzeniem w ramach sporu płacowego z kierownictwem Luftansy. VC zapowiedział możliwość przedłużenia obecnego protestu na kolejne dni.
W tym tygodniu piloci strajkowali, powodując odwołanie 816 lotów krótkodystansowych, z których zamierzało skorzystać 82 tys. pasażerów. Strajk objął również połączenia dalekodystansowe. Akcja protestacyjna pilotów trwała również przez cztery dni w zeszłym tygodniu, od środy do soboty. Łącznie doprowadziło to do odwołania ok. 4,5 tys. lotów.
Rzecznik Lufthansy powiedział, że strajki kosztują przewoźnika ok. 10–15 mln euro dziennie. Jak dodał, w rezultacie podjętych przez pilotów akcji protestacyjnych Lufthansa odwołuje także 40 lotów w czwartek.
Tłem strajków jest prowadzony od ponad dwóch lat spór płacowy między związkowcami a zarządem Lufthansy. VC domaga się podwyżek o 3,66 proc. rocznie, licząc wstecz od 2012 roku. W piątek przewoźnik zaproponował podniesienie wynagrodzeń pilotów o 4,4 proc. do połowy 2018 roku oraz jednorazowe świadczenie w wysokości 1,8 miesięcznej pensji zamiast działających wstecz podwyżek. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*