Niemcy. Prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko byłemu prezesowi VW

Martin Winterkorn fot.Julian Stratenschulte/EPA

Martin Winterkorn fot.Julian Stratenschulte/EPA

Prokuratura w Brunszwiku poinformowała w poniedziałek o wszczęciu śledztwa przeciwko byłemu prezesowi Volkswagena Martinowi Winterkornowi, któremu „zarzuca się oszustwo w związku ze sprzedażą samochodów ze sfałszowanymi danymi o emisji spalin”.

Jak sprecyzowano, chodzi też o ustalenie, kto był odpowiedzialny za ujawniony niedawno proceder.

W związku ze sprawą prokuratura otrzymała kilkanaście skarg, w tym jedną z samego Volkswagena – poinformowała rzeczniczka prokuratury Julia Meyer. Dodała, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy i kiedy prokuratorzy będą mogli przesłuchać Winterkorna. Rzeczniczka nie była również w stanie powiedzieć, czy Winterkorn ma już adwokata, który będzie go reprezentował.

Meyer dodała, że na tym etapie śledztwa nie może wskazać, jak długo ono potrwa. „To bardzo rozległa sprawa; w innych takich sprawach śledztwo trwało wiele miesięcy, a czasami nawet lat” – zauważyła.

Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. Koncern przyznał 22 września, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Może ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce.

Winterkorn ustąpił ze stanowiska szefa zarządu Volkswagena w środę, po dziewięciu latach. Był on tego dnia przesłuchiwany przez pięcioosobowy komitet wykonawczy koncernu w związku ze skandalem dotyczącym manipulowania pomiarem emisji spalin.

Winterkorn oświadczył, że jest zdumiony, iż w koncernie Volkswagena możliwe były uchybienia na taką skalę. Wziął na siebie odpowiedzialność za nieprawidłowości i poinformował, że ustępuje w interesie przedsiębiorstwa. Zapewnił, że on sam nie ma sobie nic do zarzucenia. Na czele koncernu stanął dotychczasowy szef spółki córki Volkswagena – Porsche, Matthias Mueller. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*