Niemcy. Prokuratura: pilot w dniu katastrofy był na zwolnieniu lekarskim

Andreas Lubitz fot.Foto-Team-Mueller/EPA

Andreas Lubitz fot.Foto-Team-Mueller/EPA

Podczas rewizji w mieszkaniu pilota podejrzanego o rozmyślne rozbicie we wtorek airbusa linii Germanwings we Francji prokuratura znalazła porwane zwolnienie lekarskie dotyczące dnia, w którym doszło do katastrofy – podała w piątek prokuratura w Duesseldorfie.

Znalezione w mieszkaniu w Duesseldorfie zwolnienia, dotyczące także dnia katastrofy, wskazują według prokuratury na to, że Andreas Lubitz ukrywał chorobę przed pracodawcą oraz przed kolegami z pracy. Zabezpieczone dokumenty o treści medycznej sugerują trwające dolegliwości i związane z nimi leczenie – czytamy w komunikacie wydanym przez prokuraturę. Jak zaznaczono, analiza dokumentów i przesłuchania świadków potrwają jeszcze kilka dni.

Śledczy nie znaleźli w mieszkaniu listu pożegnalnego czy też pisma wyjaśniającego motywy sprawcy. Nie ma też żadnych przesłanek wskazujących na polityczny bądź religijny motyw czynu – napisali prokuratorzy.

Lubitz jako drugi pilot podczas lotu z Barcelony do Duesseldorfu we wtorek – w czasie, gdy był sam w kokpicie – obniżył samowolnie lot samolotu, który rozbił się we francuskich Alpach. Zginęło 150 osób – 144 pasażerów i sześciu członków załogi.

Niemiecki tabloid „Bild” informował wcześniej o problemach zdrowotnych i miłosnych pilota. Jak pisze „Bild”, powodem przerwy w szkoleniu na pilota były problemy psychiczne. Podczas nauki w szkole Lufthansy w Phoenix w Arizonie uznano go wręcz za czasowo niezdolnego dla latania.

Szef Lufthansy Carsten Spohr informował w czwartek, że pilot, który rozpoczął naukę w 2008 roku, miał „dłuższą przerwę” w szkoleniu. Nie podał jednak przyczyny, zasłaniając się tajemnicą lekarską.

Tabloid twierdzi, że Lubitz znajdował się łącznie przez półtora roku pod opieką psychiatrów. Wielokrotnie musiał ze względu na depresję powtarzać poszczególne etapy szkolenia, jednak w końcu zakończył kurs z wynikiem pozytywnym pomimo „ciężkiego depresyjnego incydentu”.

Na psychiczne problemy pilota wskazuje też zapis w jego teczce personalnej przechowywanej w Federalnym Urzędzie Lotnictwa. W dokumentach znajduje się oznaczenie „SIC” wskazujące na konieczność „szczególnych, regularnych badań medycznych”. Symbol „SIC” znajduje się ponadto w pozwoleniu na kierowanie samolotami Lubitza.

Jak pisze „Bild”, niemieckie władze bezpieczeństwa wychodzą z założenia, że przyczyną postępowania pilota był „osobisty kryzys życiowy”. Przed katastrofą miał – jak twierdzi tabloid – przejść ciężki kryzys w relacjach ze swoją przyjaciółką. Kłopoty miłosne poważnie się na nim odbiły – czytamy w „Bildzie”. (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Comments

  1. Smsek
    Smsek 27 marca, 2015, 09:28

    kolejna niewyjaśniona katastrofa, myślę, że tu nie było żadnego przypadku. Takie rzeczy i sytuacje nie dzieją się same.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*