Niemcy. Prokuratura: pilot Germanwings miał kiedyś skłonności samobójcze

fot.Peter Kneffel/EPA

fot.Peter Kneffel/EPA

Prokuratura w Duesseldorfie poinformowała w poniedziałek, że Andreas Lubitz, drugi pilot, który najprawdopodobniej rozmyślnie doprowadził w zeszłym tygodniu do katastrofy samolotu linii Germanwings we francuskich Alpach, miał przed laty skłonności samobójcze.

Dotyczy to okresu, zanim Lubitz rozpoczął karierę zawodowego pilota. Według prokuratury przechodził on wtedy długą psychoterapię. Zakończył ją jeszcze zanim uzyskał licencję pilota.

Zaakcentowano, że od tamtego czasu podczas wizyt lekarskich nie okazywał już żadnych skłonności samobójczych ani agresji. W jego dokumentacji medycznej nie natrafiono też dotąd na żadne informacje, które wskazywałyby na jakieś schorzenia organiczne. Rzecznik duesseldorfskich śledczych Christoph Kumpa, zapytany o doniesienia, według których Lubitz miał problemy ze wzrokiem, powiedział, że w dokumentacji medycznej nie ma żadnych informacji o jakiejkolwiek chorobie, która miałaby wpływ na wzrok.

Prokuratura poinformowała zarazem, że nie znaleziono dotychczas niczego, co wskazywałoby na motywy, jakimi kierował się 27-letni Lubitz, powodując katastrofę, w której zginęło 150 ludzi. Nie natrafiono na nic, co mogłoby zostać uznane za zapowiedź tego czynu. Ani w otoczeniu prywatnym i rodzinnym, ani w miejscu pracy Lubitza nie natrafiono na szczególne okoliczności, które mogłyby dostarczyć wskazówek co do ewentualnego motywu – zastrzegł prokurator.

Z publikowanych wcześniej informacji wynika, że w mieszkaniu Lubitza znaleziono podarte zwolnienie lekarskie, obejmujące dzień, w którym doszło do katastrofy.

Niemiecki „Bild” opublikował w niedzielę zapis rozmów kapitana samolotu Germanwings z Lubitzem. Usiłując dostać się do kabiny po powrocie z toalety kapitan krzyczał: „Otwórz te cholerne drzwi”. Następnie słychać głośne uderzenia, mogące wskazywać na próbę wyłamania drzwi. W kokpicie słyszalny jest tylko oddech drugiego pilota, który mie odzywał się ani słowem.

W reakcji na katastrofę Airbusa A320 linii Germanwings Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała czasową rekomendację dla linii lotniczych, by w trakcie lotu w kokpicie zawsze przebywały co najmniej dwie osoby.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*