Niemcy. Prasa: czy nowy prezydent Polski uniezależni się od PiS?

Andrzej Duda fot.Rafał Guz/EPA

Andrzej Duda fot.Rafał Guz/EPA

Andrzej Duda w czwartek został zaprzysiężony na prezydenta Polski. Pytanie brzmi, jak dalece będzie chciał i mógł uniezależnić się od swej dawnej partii, Prawa i Sprawiedliwości, oraz prowadzić ponadpartyjną politykę – pisze niemiecka prasa.

Nieoczekiwane zwycięstwo Dudy w majowych wyborach prezydenckich to cezura kończąca osiem lat rządów liberalnej Platformy Obywatelskiej, co „w przypadku młodej demokracji jest sensacyjnie długim okresem” – pisze dziennik „Die Welt” w komentarzu.

Wygrana Dudy i jego popularność wśród najmłodszych wyborców świadczą o „nieoczekiwanie dużym niezadowoleniu z kosztów transformacji” – podkreśla publicysta gazety Gerhard Gnauck. W erze wolnego rynku „wzrosły oczekiwania Polaków, zwłaszcza że dobry makroekonomiczny rozwój Polski otwiera państwu pole do działania w sferze socjalnej”. „To idealny klimat (polityczny) dla prawicowego PiS-u, który w kwestiach społeczno-politycznych sytuuje się po lewej stronie” – dodaje.

„Die Welt” zauważa, że partia, z której wywodzi się nowy szef państwa, ma duże szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych na jesieni. „Były premier Jarosław Kaczyński tym razem nie będzie ubiegał się o fotel premiera. Tym ciekawiej będzie obserwować, jak bardzo Duda będzie chciał i mógł wyemancypować się od tego ugrupowania” – zauważa gazeta.

Powrót partii Kaczyńskiego wywołuje w Polsce i Europie „mieszane reakcje” – pisze „Die Welt”, przypominając, że krótki okres rządów szefa PiS upłynął pod znakiem ostrych konfliktów, a jego krytycy obawiają się powrotu „narodowo-katolickiego państwa wyznaniowego”.

„Już na pierwszy rzut oka gładki Duda robi zupełnie różne wrażenie niż szorstki w obejściu Kaczyński. Odpowiednio duże są oczekiwania, że znajdzie własny, nowy styl (rządów)” – pisze „Die Welt”. Dodaje, że od przemówienia Dudy mniej więcej znane są jego oczekiwania wobec Niemiec. „Warszawa żąda stałej obecności sił NATO w kraju, a Berlin ma przestać blokować tę decyzję”; ponadto „Polacy mieszkający w Niemczech powinni otrzymać (od państwa niemieckiego) więcej uprawnień i wsparcia” na wzór mniejszości niemieckiej w Polsce; wreszcie Polska ma dołączyć do rozmów o rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie – wymienia „Die Welt”.

Dziennik „Frankfurter Rundschau” podkreśla w tekście ze środy, że pierwsze dwa miesiące prezydentury Dudy mogą mocno wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych.

Duda dobrze wykorzystał miesiące między wygraną w wyborach a zaprzysiężeniem na urząd, szczególnie z punktu widzenia jego dawnej partii; szerokim grupom społecznym obiecał on nie tylko liczne zmiany na lepsze, ale też zapowiedział dwa projekty ustaw, w tym jeden dotyczący obniżenia wieku emerytalnego. Z tego też pewnie powodu rozpoczyna rządy z dużym kredytem społecznego zaufania – zauważa gazeta.

„Krytycy Dudy i PiS-u koncentrują się na sprawach krajowych i na tym, czy prezydent będzie w stanie wypracować własny, ponadpartyjny wizerunek, czy też pozostanie marionetką w rękach Kaczyńskiego” – pisze „Frankfurter Rundschau”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: duda, niemcy, PiS, prasa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*