Niemcy. Podejrzany o terroryzm mężczyzna zatrzymany w Berlinie 

Niemcy. Podejrzany o terroryzm mężczyzna zatrzymany w Berlinie 

Policjanci ze specjalnej jednostki antyterrorystycznej zatrzymali w Berlinie 30-letniego Turka, podejrzanego o przygotowywanie zamachu – podał w poniedziałek niemiecki dziennik „Bild”. Prokuratura potwierdziła zatrzymanie, do którego doszło w piątek.

Mieszkający w Berlinie Murat S. powrócił w sierpniu do stolicy Niemiec po dłuższym pobycie w Syrii. Według prokuratury przeszedł tam 8-miesięczne przeszkolenie w zakresie posługiwania się bronią i materiałami wybuchowymi.

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Joerg Zierke powiedział posłom z parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych, że dysponuje zdęciami przedstawiającymi podejrzanego z bronią na tle czarnej flagi Państwa Islamskiego. Jak twierdzi „Bild”, domniemany terrorysta miał ponadto brać udział w walkach po stronie dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Prokuratura zarzuca zatrzymanemu udział w przygotowaniach do ciężkiego przestępstwa z użyciem przemocy skierowanego przeciwko strukturom państwa lub międzynarodowej organizacji poza granicami Niemiec. O ewentualnych planach zamachu w Berlinie nie ma na razie mowy – pisze agencja dpa.

Władze rozważają obecnie przekazanie sprawy federalnemu prokuratorowi generalnemu.

Z danych policyjnych wynika, że około 400 osób wyjechało od ubiegłego roku z Niemiec do Syrii i Iraku, aby walczyć po stronie islamskich radykałów. 135 z nich wróciło do Niemiec; w 35 przypadkach istnieją konkretne przesłanki wskazujące na udział w walkach. Kilku podejrzanych zostało zatrzymanych. (PAP)

fot.Britta Pedersen/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*