Niemcy. Merkel za stałym systemem rozdziału uchodźców w UE

Angela Merkel fot.Wolfgang Kumm/EPA

Angela Merkel fot.Wolfgang Kumm/EPA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w czwartek w Bundestagu za ustanowieniem stałego systemu regulującego „uczciwy rozdział” uchodźców między poszczególne kraje UE. Jej zdaniem decyzja o podziale 120 tys. uciekinierów była pierwszym krokiem.

„Jestem głęboko przekonana, że Europa potrzebuje nie tyle punktowej relokacji, co raczej wprowadzenia stałego systemu uczciwego rozdziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie” – powiedziała Merkel w oświadczeniu swego rządu w parlamencie po środowym spotkaniu przywódców UE.

Kanclerz podkreśliła, że jej rząd popiera propozycje Komisji Europejskiej w tej kwestii.

Jej zdaniem uczciwy rozdział będzie dobrze funkcjonował tylko, jeśli zostanie przywrócona kontrola granic zewnętrznych UE. W tym celu mają powstać hot spoty – punkty rejestracyjne, gdzie uchodźcy będą sprawdzani pod kątem szans na uzyskanie statusu azylanta. Takie hot spoty mają powstać szybko w Grecji i we Włoszech, a w razie potrzeby także w Bułgarii.

Porozumienie dotyczące podziału 120 tys. imigrantów, osiągnięte we wtorek przez ministrów spraw wewnętrznych państw UE, jest – zdaniem Merkel – „tylko pierwszym krokiem”. „Daleko nam jeszcze do celu końcowego, do którego musimy dojść” – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Jak podkreśliła w przemówieniu w Bundestagu, migracje są „wyzwaniem globalnym”, a nie tylko niemieckim czy europejskim. Jeszcze nigdy od końca II wojny światowej tylu ludzie nie było uciekinierami co dziś; jest ich blisko 60 milionów – mówiła Merkel.

UE jest wspólnotą wartości, a także wspólnotą prawa i odpowiedzialności – kontynuowała niemiecka kanclerz. Jak podkreśliła, godność człowieka, praworządność, tolerancja i solidarność są spoiwem Unii. Jej zdaniem UE powinna w podejściu do uchodźców wykazać się człowieczeństwem. Konieczne jest jej zdaniem przestrzeganie przez wszystkie państwa Unii „minimalnych standardów” przy zakwaterowaniu i utrzymaniu uciekinierów, a także w postępowaniu azylowym. Obecnie standardy te nie wszędzie są przestrzegane – zauważyła, nie wymieniając jednak żadnego konkretnego kraju.

To, w jaki sposób rozwiążemy kryzys, zdecyduje o losach UE – powiedziała kanclerz, dodając, że imigranci są „próbą moralności” dla Europy.

Merkel zaznaczyła, że uchodźcy, którzy chcą zostać w Niemczech, muszą uznać wartości i zasady postępowania obowiązujące w tym kraju. Jak dodała, warunkiem dobrej integracji jest też nauka języka niemieckiego. Imigranci, którym odmówiono azylu, będą szybciej niż dotąd odsyłani do krajów pochodzenia – zapowiedziała Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu zwróciła uwagę, że warunkiem skutecznej walki z przyczynami migracji jest współpraca z USA, Rosją oraz krajami Bliskiego Wschodu.

Niemcy spodziewają się w tym roku ponad 800 tys. azylantów – czterokrotnie więcej niż rok temu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*