Niemcy. Merkel obiecuje Ukrainie wsparcie w odbudowie gospodarki

fot.Maurizio Gambarini/EPA

fot.Maurizio Gambarini/EPA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w środę spotkała się w Berlinie z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem, obiecała Ukrainie dalsze wsparcie w odbudowie gospodarki.

Kanclerz podkreśliła, że na Ukrainie przeprowadzono już znaczne przedsięwzięcia reformatorskie, np. w dziedzinie walki z korupcją. Jej zdaniem zwiększa to możliwości pozyskiwania zagranicznych inwestycji.

Merkel wezwała do pełnej realizacji uzgodnionego w Mińsku planu pokojowego dla wschodniej Ukrainy, ogarniętej konfliktem z prorosyjskimi separatystami. Powiedziała, że „z pewnością zrobiło się tam spokojniej”, ale że rozejm nie jest jeszcze w pełni wprowadzony w życie. Wskazała na niedostateczną transparentność uzgodnionego wycofywania broni ciężkiej.

Występując na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz, Jaceniuk podkreślił, że na wschodzie Ukrainy separatyści wspierani przez rosyjskich żołnierzy wciąż walczą, choć na mniejszą skalę. Powiedział, że od 15 lutego, kiedy weszło w życie porozumienie mińskie, zginęło 75 ukraińskich żołnierzy, a wielu zostało rannych.

Jaceniuk oświadczył, że rząd w Kijowie opowiada się za przeprowadzeniem wkrótce wyborów na obszarach Ukrainy kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Dla Kijowa te wybory są ważne, „ponieważ partnerem do rozmów będą dla nas pochodzące z wyboru tamtejsze władze” – podkreślił. Dodał, że aby do tego doszło, potrzebny jest „rzeczywisty rozejm”.

Szef ukraińskiego rządu podziękował niemieckiej kanclerz za wsparcie starań o realizację porozumienia z Mińska.

Wcześniej w środę Jaceniuk uczestniczył w debacie zorganizowanej w Fundacji Konrada Adenauera. Powiedział tam m.in., że Ukraina ma nadzieję na większe wsparcie Zachodu w jej konflikcie z Rosją. Podkreślił, że chodzi także o odstraszanie militarne, przy czym zastrzegł, że nie oznacza to, iż stawia on na militarne rozwiązanie konfliktu – informuje agencja dpa.

Prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi szef ukraińskiego rządu zarzucił, że wciąż mocno tkwi on w „radzieckim sposobie myślenia”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*