Niemcy. Gorbaczow ostrzega przed wielką wojną w Europie

Niemcy. Gorbaczow ostrzega przed wielką wojną w Europie

Ostatni radziecki przywódca Michaił Gorbaczow ostrzegł na łamach tygodnika „Der Spiegel” w związku z kryzysem na Ukrainie przed wybuchem wielkiej wojny w Europie; skrytykował Niemcy za rzekome plany udziału w „nowym podziale Europy”.
„Jeśli w tej napiętej atmosferze komuś puszczą nerwy, to nie przeżyjemy najbliższych lat” – powiedział Gorbaczow w wywiadzie dla „Spiegla”. Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR skrytykował „katastrofalny kryzys zaufania” pomiędzy Rosją a Zachodem i wezwał do „odmrożenia” relacji. „Potrzebna jest nowa odwilż” – zaznaczył.

Gorbaczow wytknął Niemcom, że chcą uczestniczyć w „nowym podziale Europy”. „Już raz, podczas II wojny światowej, Niemcy próbowały rozszerzyć obszar swego panowania na Wschód. Jakiej lekcji jeszcze potrzebują?” – pytał polityk w rozmowie ze „Spieglem”. Cały wywiad ukaże się w wydaniu papierowym w sobotę.

Gorbaczow cieszy się w Niemczech ogromną popularnością. Uważany jest za głównego sprawcę zakończenia zimnej wojny i zjednoczenia Niemiec. W listopadzie brał udział jako gość honorowy w obchodach 25. rocznicy upadku muru berlińskiego. (PAP)

Na zdjęciu: Michaił Gorbaczow fot.Bernd Von Jutrczenka/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*