Niemcy. Angela Merkel: UE musi szybciej podejmować decyzje

Angela Merkel fot.Wolfgang Kumm/EPA

Angela Merkel fot.Wolfgang Kumm/EPA

Podjęta przez Brytyjczyków decyzja o wystąpieniu ich kraju z UE to sygnał ostrzegawczy dla reszty Wspólnoty, która musi nauczyć się szybciej podejmować decyzje zamiast próbować uzgodnić nowe traktaty – oświadczyła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„(Brexit) to sygnał ostrzegawczy dla nas wszystkich, byśmy ponownie zastanowili się: +Co oznacza dla nas Europa? Co Europa musi zmienić, by w oczach ludzi odniosła sukces?+” – powiedziała szefowa niemieckiego rządu, przemawiając do członków swojej partii, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Jak dodała, Europa musi zdecydować, na czym powinna skoncentrować wysiłki i w jakich obszarach może pozwolić sobie na odgrywanie mniejszej roli, a także musi nauczyć się szybko podejmować decyzje.

„Nie możemy zawsze rozmawiać o nowych traktatach, (musimy rozmawiać) o działaniach” – zaznaczyła Merkel.

Nicolas Sarkozy, który zamierza ubiegać się o urząd prezydenta Francji w przyszłorocznych wyborach, zapowiedział, że decyzję o Brexicie można odwrócić, negocjując nowy traktat unijny w kształcie, który bardziej odpowiadałby Wielkiej Brytanii. Władze zarówno Francji, jak i Niemiec zdystansowały się od tej deklaracji – przypomina agencja Reutera.(PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*