Nepal apeluje o 2 miliardy dolarów na odbudowę po trzęsieniach ziemi

fot.Hemanta Shrestha/EPA

fot.Hemanta Shrestha/EPA

Premier Nepalu Sushil Koirala zaapelował w niedzielę do społeczności międzynarodowej o 2 miliardy dolarów na odbudowę kraju, zdewastowanego przez dwa silne trzęsienia ziemi, w których zginęło ponad 8,5 tys. ludzi.

„Naszym celem jest zebranie 2 miliardów dolarów. Rząd przeznaczył 200 milionów dolarów z budżetu na utworzenie specjalnego funduszu. Wzywamy donatorów oraz sektor prywatny, by się do niego przyłączyli” – oświadczył premier.

Nepalski rząd, który u władzy jest od roku, był krytykowany za powolną reakcję na silne trzęsienie ziemi z 25 kwietnia, a także na wstrząsy, do których doszło 12 maja. Kataklizm zniszczył infrastrukturę tego ubogiego kraju, setki tysięcy ludzi zostały pozbawione dachu nad głową.

„Odbudowa jest dla nas bardzo ważna i mamy nadzieję, że nasi przyjaciele przyjdą nam z pomocą z wielkim sercem” – dodał szef rządu.

Agencja AFP przypomina, że w operacjach ratunkowych i pomocowych w Nepalu brało udział ponad 20 państw.

ONZ apelowała o 415 milionów dolarów na pomoc krajowi. W maju ogłoszono jednak, że dotychczas udało się zebrać jedynie niewielką część tej sumy – 22 miliony dolarów.

Czerwony Krzyż w sobotę wezwał donatorów do wpłacenia 93 milionów dolarów. To prawie trzy razy więcej niż kwota, o którą wcześniej apelowała organizacja. Czerwony Krzyż wyjaśnił, że drugie trzęsienie ziemi znacznie pogorszyło sytuację nepalskiej ludności, która i tak była już dramatyczna.

Wiele organizacji humanitarnych ostrzega, że wraz z nadejściem monsunu może być jeszcze gorzej, gdyż wielu miejscowościom grozi izolacja z powodu osunięć ziemi, wywoływanych przez deszcze.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*