Na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w Czarnobylu

Na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w Czarnobylu

Na Ukrainie upamiętniono w niedzielę 29. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni.

Eksplozja doprowadziła do skażenia radioaktywnego około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni.

Z okazji rocznicy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył wieniec pod pomnikiem ofiar katastrofy przed budynkiem elektrowni w Czarnobylu.

„W tych dniach 29 lat temu ukraińscy strażacy, rozumiejąc całe niebezpieczeństwo sytuacji, stanęli w obronie ludzkości” – oświadczył

Wybuch czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni atomowej doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch.

W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora siłowni. Zabezpieczenie, które buduje francuski koncern Novarka, ma być gotowe jeszcze w tym roku.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Na zdjęciu kobieta, której mąż był jedną z osób pracujących przy usuwaniu skutków wybuchu, ofiarową choroby popromiennej    fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*