MSZ Niemiec: bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił w sobotę w oświadczeniu, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”.

Auschwitz fot. EPA/Andrzej Grygiel POLAND OUT

„Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu +polskie obozy koncentracyjne+, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona” – napisał minister.

Gabriel odniósł się do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN i podkreślił, że tylko „staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie”.

Minister podkreślił, że „zobowiązaniem moralnym jego kraju” jest w sposób wyczerpujący przeanalizować własną historię, a zwłaszcza zbrodnie popełnione przez Niemców, również w Polsce. „Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają” – dodał Gabriel.

Zapewnił, że nigdy nie miał wątpliwości, iż „niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem”, ponieważ Niemcy chcieli zniszczyć zarówno kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów.

Gabriel podkreślił, że jest rzeczą konieczną, by ofiary Holokaustu mogły bez ograniczeń mówić o swych cierpieniach. Agencja EFE przypomina, że Izrael wyraża obawy, iż nowelizacja ustawy o IPN może ograniczyć swobodę wypowiedzi osób, które przeżyły Zagładę lub badaczy jej historii.

Jak komentuje EFE, oświadczenie Gabriela to zajęcie stanowiska w polemice, jaką wywołało przyjęcie przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą poparł w czwartek Senat, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciw ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Za działanie nieumyślnie sprawca podlegałby karze grzywny lub ograniczeniu wolności. Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów „w ramach działalności artystycznej lub naukowej”. Nowy przepis ma się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”. Śledztwo z urzędu wszczynałby prokurator IPN; wyrok podawano by do publicznej wiadomości.

Ustawa zakłada także możliwość wytaczania za takie sformułowania jak „polskie obozy śmierci” procesów cywilnych, m.in. przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie będą przysługiwać Skarbowi Państwa. (PAP)

Categories: Świat

Comments

 1. Zamurowany
  Zamurowany 3 lutego, 2018, 22:01

  Jak to jest mozliwe w tym zalosnym galimatiasie ze wlasnie sam winny okropnej zbrodni sie przyznaje, przeprasza, z elegancją, gracją i rozbrajającą szczeroscią, a ten u kogo te zbrodnie popełniono musi wymyslic cala dyplomatyczna operacje jak tu sie uchronic przed zbiorowym potępieniem przez cały cywilizowany swiat? Moze nawet caly rzad u nas bedzie trzeba zmienic i rozpisac nowe wybory by te sprawe odkrecic.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 4 lutego, 2018, 15:43

   Jak slusznie zauwazyles „winny okropnej zbrodni sie przyznaje, przeprasza, z elegancją, gracją i rozbrajającą szczeroscią” z naciskiem na slowa z elegancja, gracja i rozbrajaca szczeroscia i tu jest wlasnie tajemnica poliszynela. Obecny PIS-owski rzad, zlozony z ludzi byle jakich, miernych, biernych ale wiernych wprowadza bubel prawny, fatalnie i nieprecyzyjne napisana ustawe ktora oburza Izrael, USA, Ukraine za to spotyka sie z poparciem Kremla.Prawdziwy dyplomata w dzisiejszych czasach to ktos kto potrafi budowac sojusze i zjednywac sobie nowych strategicznych przyjaciol, PIS-owski rzad nieukow i malkontentow nie potrafi robic nic innego niz burzyc i antagonizowac. Wystarczy spojrzec na to co zrobili ze stadninami, Puszcza Bialowieska, Armia czy tez polska polityka zagraniczna prowadzona na poziomie San Escobar, mistrali za dolara czy nauki jedzenia widelcem zeby wiedziec jakimi kompletnymi nieudacznikami sa. Trudno wiec raczej od tych partaczy oczekiwac dobrych ustaw czy poprawy stosunkow z kimkolwiek w swiecie.

   Reply this comment
 2. Piotr-elder
  Piotr-elder 4 lutego, 2018, 01:25

  73 lata po wojnie a Żydzi podnieśli raban jakby to było wczoraj ! O co chodzi? Wiadomo, że o pieniądze. Przecież przez 40 lat USA i Izrael milczał o holokauście. Teraz jak prawie wszyscy wymarli to zaczyna się rozwijać tzw. przemysł holokaustu, czyli Żydzi postanowili zacząć „doić” kolejne państwa obarczając ich winą za zbrodnie hitlerowskich Niemiec.

  Reply this comment
 3. KAS
  KAS 5 lutego, 2018, 08:55

  No, to milutko z ich strony ale jednak kilka dni odczekali, żeby jednak trochę g…na do Polski zdążyło przylgnąć.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*