Moskwa grozi Kijowowi atakiem rakietowym

Moskwa grozi Kijowowi atakiem rakietowym
Rosja grozi Ukrainie atakiem. Na zdjęciu Władimir Putin fot.Alexei Druzhinin/Sputnik/Kremlin Pool/EPA

Rosja grozi Ukrainie atakiem. Na zdjęciu Władimir Putin fot.Alexei Druzhinin/Sputnik/Kremlin Pool/EPA

Rosja zagroziła Ukrainie atakiem rakietowym w odpowiedzi na plany przeprowadzenia przez ukraińską armię manewrów z użyciem rakiet w okolicach zaanektowanego przez Moskwę Krymu – doniósł w środę portal opiniotwórczego tygodnika kijowskiego „Dzerkało Tyżnia”.
Wcześniej ukraińskie lotnictwo wojskowe zapowiedziało, że manewry odbędą się w dniach 1–2 grudnia i uprzedziło linie lotnicze, by nie korzystały w tym czasie z przestrzeni powietrznej Ukrainy w tym regionie.
W odpowiedzi na te plany 25 listopada rosyjskie Ministerstwo Obrony wezwało na rozmowę ukraińskiego attaché wojskowego w Moskwie, zaś 26 listopada wręczono mu notę protestacyjną. W środę „Dzerkało Tyżnia” poinformowało, z powołaniem na źródła w Ministerstwie Obrony w Kijowie, że w nocie zawarte były jawne groźby wobec Ukrainy. „W razie przeprowadzenia przez Ukrainę manewrów rakietowych w rejonie granicy rosyjsko-ukraińskiej na Krymie Rosja grozi Kijowowi atakiem rakietowym” – napisał tygodnik. „Jeśli Ukraina przeprowadzi takie manewry, strona rosyjska będzie, po pierwsze, zestrzeliwała ukraińskie rakiety. Po drugie zaatakuje ukraińskie wyrzutnie rakiet” – czytamy.
Należący do Ukrainy Krym został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji militarnej i referendum na półwyspie, którego wyników nie uznały ani władze w Kijowie, ani państwa zachodnie.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*