Meksyk. Uratowano 300 migrantów z krajów Ameryki Środkowej

Trzystu migrantów z Ameryki Środkowej skrywających się w przyczepach dwóch ciężarówek, które zostały zatrzymane w dwóch stanach położonych nad Zatoką Meksykańską, zostało uratowanych – podał w oświadczeniu w sobotę Narodowy Instytut ds. Imigracji.

Uratowana grupa imigrantów z Ameryki Środkowej fot. JOSE MARTINEZ/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Dwie ciężarówki zostały zatrzymane o świcie w stanie Tamaulipas, w punkcie kontrolnym graniczącym z Teksasem.

Przemyt ludzi został wykryty dzięki skanerom – 198 migrantów z Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru ukrywało się w przyczepach, w których nie było odpowiedniej wentylacji, żywności i wody, a poruszanie się było uniemożliwione.

„Podróżowali w opłakanych warunkach” – czytamy w oświadczeniu.

Trzy osoby zostały aresztowane, postawiono im zarzut handlu ludźmi.

W odrębnym oświadczeniu wydanym przez miejscowe władze opisano podobną sytuację, która miała miejsce w piątek po południu w stanie Veracruz – znaleziono tam ciężarówkę przewożącą 102 osoby pochodzące z Ameryki Środkowej. Wszyscy „wykazywali oznaki odwodnienia i podduszenia”, a ich życie było zagrożone.

Wśród migrantów było wiele dzieci.

Również w sobotę meksykańska marynarka wojenna poinformowała, że straż przybrzeżna uratowała siedmiu Kubańczyków z prowizorycznej tratwy, która dryfowała w piątek w odległości ok. 240 km na północny wschód od półwyspu Jukatan. Tratwa zbudowana była plastiku i pianki przymocowanych do drewnianych bali; wyposażona była w prowizoryczny żagiel. Uratowani Kubańczycy są w dobrym stanie zdrowia.(PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*