May: parlament powinien wykonać wolę Brytyjczyków w sprawie brexitu

May: parlament powinien wykonać wolę Brytyjczyków w sprawie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May naciskała w czwartek na brytyjskich posłów, tuż przed rozpoczęciem szczytu UE w sprawie brexitu, by w końcu zgodzili się na wypracowane przez nią i UE porozumienie dotyczące wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

„Co jest ważne, to żeby parlament wykonał wolę wynikającą z referendum w sprawie brexitu. Szczerze wierzę, że możemy to zrobić z tym porozumieniem. Wciąż pracuję nad tym, by parlament zgodził się na nie, tak byśmy mogli wyjść w uporządkowany sposób” – powiedziała dziennikarzom w Brukseli brytyjska premier.

Jak przekonywała, teraz najważniejsze jest wykonanie decyzji wynikającej z głosowania Brytyjczyków w 2016 roku i uznania, że chcieli oni wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

„Musimy się z tego wywiązać, jesteśmy prawie trzy lata od głosowania. Teraz jest czas dla parlamentu, żeby zdecydować. Krótkie przedłużenie (brexitu – PAP) daje możliwość opuszczenia UE i wykonania woli wynikającej z referendum. Mam szczerą nadzieje, że odbędzie się to z umową” – zaznaczyła szefowa brytyjskiego rządu.

Jak dodała, chce przedyskutować z pozostałymi liderami UE wniosek o krótkie przedłużenie okresu wyjścia do końca czerwca. Powtórzyła, że osobiście żałuje, że to się musi stać, ale takie krótkie przedłużenie dałoby parlamentowi czas na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wykonania woli wynikającej z referendum.

Premier Wielkiej Brytanii mówiła również, że jest w Brukseli, żeby z pozostałymi liderami rozmawiać na temat globalnych wyzwań. „Tak jak zawsze mówiłam, choć opuszczamy UE, mamy wspólne interesy, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zapewnienie dobrobytu. Zjednoczone Królestwo będzie dalej włączone w dyskusje, szczyt będzie rozmawiał o takich kwestiach jak Chiny, Ukraina, dezinformacja. Będziemy dalej pracować z UE w sprawach, w których mamy wspólne interesy, po tym jak wyjdziemy” – zapewniła May.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

fot.CHRIS J RATCLIFFE/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*