Malezja: Władze: fragment znaleziony na Reunion to część Boeinga 777

fot.EPA

fot.EPA

Fragment samolotu znaleziony w sobotę u wybrzeży wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim został zidentyfikowany jako część Boeinga 777 – podały w niedzielę władze Malezji. W 2014 roku malezyjski samolot tego typu w niejasnych okolicznościach zaginął podczas lotu.

Eksperci mają nadzieję, że metalowy fragment o wymiarach 2 na 2,5 metra, zidentyfikowany jako tzw. klapolotka, pomoże wyjaśnić, co stało się z maszyną linii Malaysia Airlines.

„Wiemy, że klapolotka została oficjalnie zidentyfikowana jako część pochodząca z samolotu Boeing 777. Zostało to potwierdzone przez (współpracujące przy śledztwie) francuskie władze, koncern Boeing, amerykańską agencję lotniczą NTSB oraz zespół ekspertów z Malezji” – poinformował minister transportu Liow Tiong Lai w oświadczeniu.

Fragment został w sobotę przetransportowany do Tuluzy, gdzie zostanie poddany bardziej szczegółowym analizom. Francuscy śledczy biorą udział w postępowaniu sądowym w związku z obecnością na pokładzie czterech obywateli Francji.

W niedzielę policja zabezpieczyła inny metalowy obiekt, znaleziony tego dnia u wybrzeży Reunion. Po początkowych spekulacjach, że może to być kolejny fragment zaginionego samolotu, szef malezyjskiego urzędu lotnictwa cywilnego Azharuddin Abdul Rahman w rozmowie z agencją AP wykluczył taką możliwość. Oględziny znaleziska wykazały, że jest to „drabina przeznaczona do użytku domowego” – powiedział.

Proszący o anonimowość przedstawiciel malezyjskiego ministerstwa transportu przekazał, że rząd w Kuala Lumpur zwróci się do państw sąsiadujących z Reunion, departamentem zamorskim Francji, z prośbą o informacje, jeśli natrafią na obiekty mogące być szczątkami zaginionego samolotu.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie zniknął z radarów 8 marca ubiegłego roku podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu. Dane satelitarne wskazują, że samolot zmienił kurs i leciał na południe. Eksperci przypuszczają, że spadł do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii, gdy skończyło się paliwo. Dotychczasowe poszukiwania, prowadzone na ogromnym obszarze, nie dały żadnego rezultatu.

Zaginięcie samolotu, realizującego lot MH370, to jedna z największych niewyjaśnionych tajemnic w historii lotnictwa. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*