Łukaszenka: USA mają swój udział w konflikcie na Ukrainie

Łukaszenka: USA mają swój udział w konflikcie na Ukrainie

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ocenił, że Stany Zjednoczone mają swój udział w konflikcie na Ukrainie. Opowiedział się również za większą samodzielnością ukraińskich regionów. Mówił o tym w sobotnim wywiadzie dla telewizji Rossija 1.

„Należy mieć na uwadze, że stworzono ogromne tornado i prądy powietrzne wciągają w tę trąbę Rosję i nas. W czyim to leży interesie?(…) Nie w interesach Europejczyków. To Wujek Sam zza oceanu nieustannie nas popycha do tej masakry” – oświadczył w wywiadzie, udzielonym jeszcze przed podpisaniem w piątek w Mińsku protokołu o wstrzymaniu ognia na Ukrainie.

Według Łukaszenki także na Ukrainie jest wielu polityków, którzy „ściśle wypełniają to zamówienie”.

Białoruski prezydent uważa, że od wspomnianej „trąby powietrznej” należy się odsunąć, gdyż „Amerykanie nie będą tam walczyć przeciwko nam i Rosji, oni chcą naszymi rękami niszczyć naszych ludzi, bo przecież na Ukrainie żyją nasi ludzie”.

Jego zdaniem politycy powinni „stanąć na linii podziału” i powstrzymać wojnę.

Łukaszenka zwrócił uwagę, że strona amerykańska nie wzięła udziału w mińskim spotkaniu Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) 26 sierpnia, ale być może nie musiała, bo jej interesów „pilnują w Europie odpowiedni ludzie, w tym (szefowa unijnej dyplomacji) Catherine Ashton”.

„Widzicie, że obecnie choćby nie wiem jak Europa kręciła i wykręcała się, to (kanclerz Niemiec Angela) Merkel, (prezydent Francji Francois) Hollande i inni są zmuszeni podążać kursem polityki USA” – oznajmił.

Białoruski prezydent podkreślił też, że regiony Ukrainy powinny uzyskać znaczną samodzielność, co należy zapisać w konstytucji.

„A jak to nazwać: decentralizacja, federalizacja albo czyjaś autonomia – to już kwestia wtórna. Ale to należy omówić później, nie przy wtórze kanonad, armat i odrzutowców” – oświadczył.

Łukaszenka opowiadał się wcześniej przeciwko federalizacji Ukrainy. W kwietniu mówił, że jest przeciwny takiemu rozwiązaniu, bo oznaczałoby ono „jutrzejszy pełny rozpad Ukrainy”.

Przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska podpisali w piątek na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w Mińsku protokół o zawieszeniu broni w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego). Ukraiński prezydent Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach kraju. Separatyści z kolei zastrzegli, że podpisanie protokołu o wstrzymaniu ognia nie oznacza, iż rezygnują z dążeń do odłączenia się od Ukrainy.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Na zdjęciu: Aleksandr Łukaszenka fot.Alexey Druzhinyn/RIA Novosti/Kremlin Pool/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*