Łukaszenka: Rosja nadal będzie najważniejszym partnerem Białorusi

Aleksandr Łukaszenka (z lewej) i Włądimir Putin fot.Sergei Karpukhin/EPA

Aleksandr Łukaszenka (z lewej) i Władimir Putin fot.Sergei Karpukhin/EPA

Rosja była i pozostanie najważniejszym partnerem strategicznym Białorusi – oświadczył w środę w orędziu do narodu i parlamentu prezydent Alaksandr Łukaszenka. Zapewnił jednak, że jego kraj nie straci suwerenności w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).

„Jesteśmy waszymi braćmi – zwrócił się Łukaszenka do Rosjan. – Zawsze byliśmy razem i będziemy razem. Ale pozwólcie nam mieć własny punkt widzenia” – oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, Białoruś i Rosja nie są sobie obce i łączy je wielowiekowa historia, wspólne wartości duchowe oraz mentalność. „Razem wywalczyliśmy wielkie zwycięstwo i razem budujemy przyszłość” – oznajmił.

Według niego oponenci Białorusi straszą ją, że straci swoją niepodległość w tworzonej wraz z Rosją, Kazachstanem i Armenią EUG. Zapewnił jednak, że takie twierdzenia są bezpodstawne, a Białoruś czerpie korzyści gospodarcze z członkostwa w tej organizacji.

Podkreślił, że Białoruś jest niezawodnym ogniwem łączącym Wschód i Zachód oraz opowiedział się za zniesieniem sankcji i ograniczeń w międzynarodowej współpracy. Zaznaczył też, że jest dumny ze znakomitych stosunków nie tylko z Rosją, ale również z Chinami i Indiami.

„Poprawiają się stosunki z Unią Europejską” – dodał, podkreślając, że Białorusi zależy na podniesieniu dwustronnej współpracy na nowy szczebel. Zaznaczył też, że mimo różnic zdań Białoruś nigdy nie stwarzała przeszkód dla europejskiego biznesu.

„Strategiczny cel białoruskiej polityki zagranicznej jest jasny: stworzenie optymalnej równowagi naszych interesów między różnymi ośrodkami siły i budowanie równoprawnej współpracy z wiodącymi graczami na scenie międzynarodowej” – podsumował.

Prezydent zaznaczył również, że międzynarodowa sytuacja zmusza kraj do wzmacniania potencjału obronnego.

„Możecie być spokojni – oznajmił. – W razie zaostrzenia sytuacji mamy plany zmobilizowania i uzbrojenia pół miliona Białorusinów. To wystarczająca siła, aby dać odpór wszelkim zamysłom i próbom agresji przeciwko Białorusi”.

Łukaszenka poruszył też kwestię wpływu zagranicznych mediów na obywateli. Według niego Białoruś powinna w nowy sposób spojrzeć na ochronę swej przestrzeni informacyjnej. „Priorytetowym zadaniem jest osłona obywateli przed stosowaniem wobec nich technologii manipulacji” – oznajmił.

Na Białorusi bardzo popularne są media rosyjskie i – jak wykazują sondaże opinii publicznej – mają one wpływ m.in. na to, jak społeczeństwo postrzega konflikt na Ukrainie. Jednocześnie władze karzą niezależnych dziennikarzy współpracujących z zachodnimi mediami bez akredytacji.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*