Lotnisko w Brukseli gotowe do pracy, ale nadal zamknięte

Lotnisko w Brukseli fot.Laurent Dubrule/EPA

Lotnisko w Brukseli fot.Laurent Dubrule/EPA

Międzynarodowe lotnisko w Zaventem pod Brukselą jest już „technicznie gotowe” do częściowego wznowienia lotów pasażerskich, ale pozostaje zamknięte z powodu protestu i groźby strajku policjantów, którzy żądają dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Związki zawodowe reprezentujące policjantów pracujących na lotnisku zażądały postawienia bramek i urządzeń do kontroli ludzi i bagaży przed wejściem do hali odpraw. Dyrekcja lotniska na razie odrzuca te postulaty; w razie ich niespełnienia policjanci grożą strajkiem. Negocjacje trwają i na razie nie podano kolejnej daty wielokrotnie już przesuwanego ponownego otwarcia lotniska.

Vincent Gilles, przewodniczący największego związku zawodowego policjantów w Belgii powiedział, że „zdaniem policji środki bezpieczeństwa obowiązujące na lotnisku są niewystarczające dla tych, którzy tam pracują i którzy korzystają z lotniska”.

Ale liczni eksperci ds. bezpieczeństwa także nie podzielają postulatów policjantów, twierdząc, że ich realizacja oznaczałaby tłumy ludzi stojących w kolejkach przed wejściem do terminala zamiast w środku, a takie skupisko nadal może być łatwym celem ataku. Na żadnym lotnisku w Europie nie ma takich zasad – powiedziała rzeczniczka lotniska Florence Muls.

Od 22 marca, czyli od krwawego podwójnego zamachu terrorystycznego, w wyniku którego znacznie zniszczona została hala odpraw, lotnisko nie obsługuje ruchu pasażerskiego, obsługiwany jest tylko ruch cargo.

Jak napisało Brussels Airport w czwartkowym komunikacie, po gruntownym zbadaniu infrastruktury strażacy i belgijski urząd lotnictwa cywilnego w środę wieczorem dali zielone światło do częściowego wznowienia lotów pasażerskich z Zaventem, ale lotnisko czeka obecnie na oficjalną zgodę władz w tej sprawie. „Ostatnim etapem niezbędnym do wznowienia działalności jest uzyskanie oficjalnej zgody polityków” – czytamy. „W oczekiwaniu na tę zgodę postanowiono nie organizować żadnych lotów pasażerskich do piątku włącznie” – dodano.

Gotowa jest już tymczasowa infrastruktura do odprawy, która pozwoli na obsługę 800 pasażerów na godzinę, co stanowi ok. 20 proc. normalnego ruchu.

22 marca w samobójczych zamachach w stolicy Belgii na lotnisku i w metrze pomiędzy stacjami Schuman i Maelbeek w bezpośrednim sąsiedztwie Komisji Europejskiej i Rady UE zginęły 32 osoby i trzech zamachowców. Ok. 340 osób zostało rannych.

Zatrudniające 20 tys. osób lotnisko, pod dachem którego pracuje 260 firm, jest jednym z największych pracodawców w Belgii i przynosi do PKB ok. 3 mld euro rocznie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*