Litwa. Ćwiczenia wojskowe z udziałem żołnierzy z Litwy, USA i Polski

Polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe fot.Valda Kalnina/EPA

Polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe fot.Valda Kalnina/EPA

 

Na litewskim poligonie w Gaiżiunai w środę rozpoczęły się dziesięciodniowe ćwiczenia taktyczne Strong Husar z udziałem 1300 żołnierzy z Litwy, USA i z Polski z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

W trakcie ćwiczeń będą doskonalone działania obronne z udziałem amerykańskich czołgów Abrams i polskich transporterów opancerzonych Rosomak.

Jak wskazuje litewskie ministerstwo ochrony kraju, ćwiczenia Strong Husar są szczególne, gdyż uczestniczą w nich litewscy poborowi i rezerwiści, a „ich zadaniem będzie opanowanie umiejętności użycia czołgów, by wrogie siły nie miały żadnych szans na zrealizowanie swego zamysłu”. „Rezerwiści powinni nauczyć się współdziałania z partnerami zagranicznymi” – czytamy w komunikacie litewskiego resortu obrony.

W ćwiczeniach, w trakcie symulacji walki, zostaną użyte technologie laserowe. (PAP)

Categories: Świat

Comments

 1. lysy452
  lysy452 14 września, 2016, 13:51

  Ćwiczenia odbyły się na wysokim poziomie,będąc ich uczestnikiem mogę spokojnie powiedzieć ze jako Polska armia wykazaliśmy się dużym zagazowaniem i determinacją.
  Podobnie było na Łotwie gdzie spotkaliśmy się z dużym entuzjazmem względnie naszej armii kontra United States Marine Corps
  Naprawdę nie zapomniane wrażenia i duży bagaż doświadczenia

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 14 września, 2016, 20:17

   Jeszcze nie spotkałem historycznego opracowania działań Armii „Pomorze”, w którym autor nie napisałby, że próba obrony „korytarza gdańskiego” była bezsensowna.
   *
   W jaki sposób próba obrony Pribałtiki przed atakiem Rosjan różni się od obrony polskiego korytarza? Osobiście nie wierzę, aby Rosja zaatakowała te kraje, ale gdyby to zrobiła to ich obrona byłaby właściwie niemożliwa.
   *
   Ćwiczenia wojskowe to tylko takie machanie szabelką. Ot, a nuż Ruscy uwierzą, że my mamy serio zamiar bronić tych krajów.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*