Linie lotnicze ZEA zmienią trasy po katastrofie rosyjskiego airbusa

Linie lotnicze ZEA zmienią trasy po katastrofie rosyjskiego airbusa

Po katastrofie rosyjskiego samolotu airbus A321, który rozbił się w sobotę na półwyspie Synaj linie lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Air Arabia, Emirates i Flydubai – zmienią trasy lotów, by omijać Synaj – głosi niedzielny komunikat przewoźników.

Linie lotnicze ZEA poinformowały, że bacznie śledzą sytuację w regionie, a zmiana tras przelotów to jedynie daleko posunięte środki ostrożności.

Reuters przypomina, że takie zmiany wiążą się zazwyczaj z wydłużeniem lotów, większym zużyciem paliwa i większymi kosztami dla przewoźnika.

Samolot należący do rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako Metrojet, zniknął z radarów w sobotę na wysokości blisko 9,5 km po ok. 23 minutach od startu. Spadł na pustynny półwysep Synaj i rozpadł się na dwie części. Zginęli wszyscy ludzie na pokładzie – załoga i pasażerowie, głównie turyści wracający z Egiptu z wakacji.

Grupa Państwa Islamskiego w Egipcie ogłosiła, że to ona zestrzeliła samolot. Jednak w sobotę władze egipskie oświadczyły, że na tym etapie przyjmują wersję o usterce technicznej jako przyczynie katastrofy.

Minister lotnictwa cywilnego Egiptu Mohammed Hosam Kamal abu el-Cheir powiedział, że załoga samolotu nie wysyłała sygnału SOS. „Do samego momentu katastrofy nie informowano o jakichkolwiek problemach na pokładzie” – powiedział minister.

W sobotę decyzję o zmianie tras w związku z katastrofą ogłosiły m.in. Lufthansa oraz Air France-KLM.(PAP)

Na zdj. Rosyjski airbus A321 na lotnisku w Moskwie. 31 października samolot został zestrzelony nad Egiptem fot.Tatiana Belyakova/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*