Libia. Zatonęła łódź z nielegalnymi imigrantami. Nie żyje nawet 250 osób

Libia. Zatonęła łódź z nielegalnymi imigrantami. Nie żyje nawet 250 osób

Być może nawet ponad 250 nielegalnych imigrantów zginęło, gdy drewniana łódź, którą usiłowali dotrzeć do Europy, zatonęła u wybrzeży Libii – poinformował w niedzielę przedstawiciel libijskiej straży przybrzeżnej Mohammad Abdellatif.

„Sądzimy, że pod wodą (we wraku łodzi) jest jeszcze ponad 250 ciał. Gdy zeszliśmy pod wodę, odkryliśmy, że łódź jest o wiele większa niż myśleliśmy” – powiedział Abdellatif agencji Reutera.

Według wcześniejszych informacji rzecznika libijskiej marynarki wojennej straż przybrzeżna uratowała 17 nielegalnych imigrantów.

Łódź zatonęła w rejonie na wschód od Trypolisu, skąd przemytnicy często wyruszają z imigrantami do Europy przepełnionymi łodziami.

Tysiące imigrantów, głównie z Afryki subsaharyjskiej, usiłują dotrzeć z libijskiego wybrzeża do Europy. Przemyt ludzi stał się w Libii zorganizowanym przemysłem przestępczym w warunkach chaosu, jaki zapanował w tym kraju po obaleniu w 2011 roku Muammara Kadafiego.

Włoski rząd ogłosił w tych dniach, że tylko w tym roku do Włoch dotarło z Afryki ponad 100 tysięcy nielegalnych imigrantów.

(PAP)

fot. EPA/MARTINEZ DE CRIOAN

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*