Ławrow: USA nie uderzą na KRLD, bo Pjongjang ma broń jądrową

Ławrow: USA nie uderzą na KRLD, bo Pjongjang ma broń jądrową

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uważa, że Stany Zjednoczone nie uderzą na KRLD, bo są przekonane, że Pjongjang ma broń jądrową, której mógłby użyć. Opinię tę Ławrow zaprezentował w nadanym w niedzielę programie telewizji NTV.

„Amerykanie nie uderzą na Koreę (Północną), bo nie tylko podejrzewają, lecz wiedzą dokładnie, że ma ona bomby atomowe” – powiedział Ławrow.

Zastrzegł jednocześnie, że „nie broni w ten sposób Korei Północnej, lecz po prostu mówi, że z „taką analizą praktycznie wszyscy się zgadzają”.

Ławrow podkreślił, że obecny kryzys można rozwiązać za pomocą bardziej elastycznego podejścia. „Tyko łagodnie, sugestiami i perswazją” – powiedział Ławrow pytany o położenie kresu groźbom ze strony Pjongjangu.

Dodał, że jeśli Waszyngton nie skorzysta z tej metody, może dojść do nieprzewidywalnej katastrofy, w której „dziesiątki jeśli nie setki tysięcy niewinnych ludzi w Korei Południowej, lecz także, oczywiście, w Korei Północnej, w Japonii będą cierpieć, a Rosja i Chiny też blisko leżą”.

Agencja AFP pisze, że wywiad z Ławrowem wyemitowano po piątkowym oświadczeniu rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który wyraził „głębokie zaniepokojenie” eskalacją napięcia w „kwestii północnokoreańskiej” po niedawnej wymianie „gróźb” między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.(PAP)

Na zdj.: Siergiej Ławrow fot.Sergei Chirikov/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*