Ławrow: to nie Rosja odpowiada za kryzys w relacjach z USA

John Kerry (z lewej) i Siergiej Ławrow fot.Russian MFA Press Service/EPA

John Kerry (z lewej) i Siergiej Ławrow fot.Russian MFA Press Service/EPA

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek podczas rozmów z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Soczi, że to nie Moskwa ponosi odpowiedzialność za obecny kryzys w stosunkach z Waszyngtonem.

Ławrow zadeklarował, że Rosja gotowa jest do konstruktywnego współdziałania ze Stanami Zjednoczonymi zarówno na płaszczyźnie dwustronnej, jak i na arenie światowej. Podkreślił, że oba kraje „ponoszą szczególną odpowiedzialność za globalne bezpieczeństwo i stabilność”. Wszelako szef dyplomacji Rosji zaznaczył, że „współpraca możliwa jest tylko na uczciwej i równoprawnej podstawie, bez prób dyktatu i przymuszania”.

Stanowisko Ławrowa zreferowało rosyjskie MSZ na swojej stronie internetowej. Według resortu spraw zagranicznych Rosji Ławrow oznajmił również, iż „rozkręcanie konfrontacji, próby sankcyjnej presji” na Moskwę to „droga w ślepy zaułek”.

„Nie uda się zmusić Rosji, by wyrzekła się swoich interesów narodowych i pryncypialnych pozycji w kluczowych dla niej kwestiach” – przytoczyło MSZ FR słowa swojego szefa.

Podało ono także, iż przy omawianiu kryzysu ukraińskiego Ławrow i Kerry podkreślili, że nie ma alternatywy wobec jego politycznego uregulowania. „W tym kontekście ze strony rosyjskiej zaakcentowano konieczność bezwarunkowego wypełniania porozumień mińskich z 12 lutego bieżącego roku, w tym nawiązania stałego bezpośredniego dialogu między Kijowem a Donieckiem i Ługańskiem” – poinformowało rosyjskie MSZ.

„Nieodzownym warunkiem osiągnięcia stabilnego i trwałego pokoju na Ukrainie jest przeprowadzenie tam pełnowymiarowej reformy konstytucyjnej” – wskazało.

MSZ Rosji podało, że omówiono też m.in. sytuację w Jemenie i „sprawy bliskowschodnie”, poświęcając szczególną uwagę „zagrożeniom płynącym od okupującej część terytorium Syrii, Iraku i Libii organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie”.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*