Ławrow: Rosja uważa ustawę Kongresu USA dot. Ukrainy za wrogi krok

Ławrow: Rosja uważa ustawę Kongresu USA dot. Ukrainy za wrogi krok

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oznajmił w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Interfax, że Moskwa uważa za wrogi krok uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Kongres USA ustawę wyrażającą poparcie dla Ukrainy.

Ławrow oświadczył, że swoją odpowiedź na to posunięcie Rosja uzależnia od tego, czy prezydent Barack Obama podpisze ten dokument. Szef rosyjskiej dyplomacji również zauważył, że „u podstaw tego przedsięwzięcia legła bynajmniej nie troska o Ukrainę, lecz maniakalne pragnienie ukarania Rosji za wszelkie możliwe i niemożliwe grzechy”.

W czwartek obie izby amerykańskiego Kongresu przyjęły jednomyślnie ustawę o wolnej Ukrainie (Ukraine Freedom Act), w której zwracają się do Obamy o zaostrzenie sankcji wobec Rosji oraz udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostawy broni śmiercionośnej. Ustawa wymaga podpisu prezydenta. Biały Dom podał, że prezydent jeszcze nie zdecydował, czy ją podpisze.

Dotychczas administracja USA sprzeciwiała się dostarczeniu Kijowowi broni śmiercionośnej, co uzasadniano obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Ławrow oświadczył także, iż jego kraj jako jedyny opowiada się za pozostaniem Donbasu w składzie Ukrainy. Minister również nie wykluczył, że Rosja rozmieści broń jądrową na Krymie oderwanym w marcu od Ukrainy.

Zapytany, czy Moskwa dąży do uregulowania problemu Donbasu z pozostaniem tego regionu w składzie Ukrainy, Ławrow odparł, że Rosja jako jedyna o to zabiega. „Jesteśmy jedynymi, którzy o to zabiegają, nalegając na wypełnieniu (przez Kijów) zobowiązania przeprowadzenia reformy konstytucyjnej z udziałem wszystkich regionów i wszystkich sił politycznych Ukrainy” – oznajmił.

Minister zarazem oznajmił, że Donbas powinien mieć możliwość uzgadniania z władzami centralnymi spraw dotyczących podatków, języka i świąt narodowych. Według Ławrowa, dla południowego wschodu Ukrainy jest nie do przyjęcia świętowanie urodzin przywódców ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery i Romana Szuchewycza.

„Nie wiem, jak na wschodzie i południu Ukrainy można obchodzić te święta. Tam świętuje się dzień 9 maja. Trzeba uwzględniać te realia. Nie można narzucać całemu krajowi jednej ideologii, gdy w kraju tym jest kilka ideologii” – powiedział Ławrow.

Indagowany z kolei o to, czy na Półwyspie Krymskim może zostać rozmieszczona rosyjska broń nuklearna, minister odparł, że „Krym stał się teraz częścią państwa, które zgodnie z Traktatem o nierozprzestrzenianiu broni atomowej dysponuje taką bronią”.

„Państwo rosyjskie w myśl prawa międzynarodowego ma wszelkie podstawy, by zarządzać swoim legalnym arsenałem jądrowym zgodnie ze swoimi interesami i swoimi prawno-międzynarodowymi zobowiązaniami” – podkreślił Ławrow.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Na zdjęciu: Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*