Kuba. W Hawanie będzie niemieckie biuro handlowe

fot.Alejandro Ernesto/EPA

fot.Alejandro Ernesto/EPA

Wicekanclerz, minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel i kubański minister handlu zagranicznego i inwestycji zagranicznych Rodrigo Malmierca podpisali w czwartek porozumienie w sprawie otwarcia w Hawanie biura handlowego niemieckiej gospodarki.

Roczne obroty w handlu niemiecko-kubańskim wynoszą obecnie zaledwie 225 milionów euro. Według niemieckich kół biznesu ich wartość może w nadchodzących latach wzrosnąć do 1 miliarda euro, ponieważ Kuba zabiega o inwestycje zagraniczne. Jako czynnik sprzyjający rozwojowi współpracy gospodarczej wskazuje się też poprawę w relacjach Hawany z Waszyngtonem.

„Przybywamy na Kubę nie jako ci, którzy wiedzą lepiej, lecz jako partnerzy” – podkreślił Gabriel podczas niemiecko-kubańskiego forum gospodarczego. Jest pierwszym od 15 lat niemieckim ministrem gospodarki składającym wizytę na wyspie.

Gabriel zażądał lepszych warunków dla niemieckich inwestorów na Kubie, wskazując m.in. na potrzebę ograniczenia biurokracji. Z kolei, jak informuje agencja dpa, rząd kubański, któremu brakuje kapitału inwestycyjnego, zwrócił się do Gabriela o zabezpieczanie transakcji gwarancjami rządu federalnego.

Najważniejszym źródłem dewiz jest dla Kuby – oprócz pieniędzy przesyłanych przez diasporę – turystyka. W 2014 r. na wyspę przybyły 3 mln zagranicznych turystów. Największą grupą byli Amerykanie, a następnie Kanadyjczycy i Niemcy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: biuro, Hawana, Kuba, niemcy

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*