KŚ: główna wersja śledztwa ws. śmierci Niemcowa – zabójstwo na zlecenie

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

Zabójstwo na zlecenie to – jak poinformował w poniedziałek rosyjski Komitet Śledczy (KŚ) – główna wersja zabójstwa Borysa Niemcowa, którą rozpatrują śledczy. Obecnie, jak twierdzi KŚ, trwa poszukiwanie zleceniodawcy i organizatora zabójstwa.

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

Początkowo sąd rejonowy w Moskwie usankcjonował aresztowanie pięciu podejrzanych o zabójstwo lub związek z zabójstwem Niemcowa: Zaura Dadajewa, Anzora i Szagida Gubaszewów, Chamzata Bachajewa i Tamerlana Eskerchanowa. Następnie jednak sąd wyższej instancji uchylił jako niezgodny z prawem areszt trzech podejrzanych: Chamzata Bachajewa, Szagida Gubaszewa i Tamerlana Eskerchanowa i skierował do sądu rejonowego wniosek o ponowne ustanowienie dla nich środka zapobiegawczego.

W poniedziałek sąd rejonowy usankcjonował już areszt co najmniej do 28 kwietnia Chamzata Bachajewa obwinianego o współudział w zabójstwie Niemcowa. Bachajew nie przyznaje się do udziału w zbrodni, a jego adwokat utrzymuje, że oskarżony ma alibi. To samo utrzymuje Tamerlan Eskerchanow, który w dodatku twierdzi, że nazwisko Niemcowa usłyszał po raz pierwszy w dniu, gdy go aresztowano – 8 marca. Obrona oskarżonego wystąpiła w poniedziałek do sądu z wnioskiem o uwolnienie klienta za kaucją nie mniejszą niż 1 mln rubli (ok. 65700 złotych).

Dwaj inni oskarżeni: domniemany zabójca Zaur Dadajew i Anzor Gubaszew – pozostają w areszcie; decyzję o ich aresztowaniu podjęto zgodnie z prawem.

W ubiegłym tygodniu Zaur Dadajew oświadczył po raz kolejny, że jest niewinny. Powiedział, że obciążające go zeznania składał pod presją i pod dyktando i że grożono mu śmiercią.

Zamordowany 27 lutego Borys Niemcow w latach 2011-2012 był jednym był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.(PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*