Kreml: Putin rozmawiał z papieżem o chrześcijanach na Bliskim Wschodzie

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin i papież Franciszek przeprowadzili w sobotę rozmowę telefoniczną, w której poruszyli problem obrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w strefach konfliktów w tym regionie. Podkreślili też znaczenie dialogu pomiędzy wyznaniami.

Jak przekazały służby prasowe Kremla, Putin złożył papieżowi życzenia z okazji jego 80. urodzin i podkreślił jego „osobisty wielki wkład w umocnienie stosunków między Rosją i Watykanem”. W ostatnim czasie relacje te „osiągnęły jakościowo nowy poziom” – podkreślono w komunikacie. Relacjonując treść rozmowy, Kreml podał, że ważnym tematem była współpraca w sferze kulturalnej między Moskwą i Watykanem.

Papież i prezydent Rosji rozmawiali także o „znaczeniu konstruktywnego dialogu między wyznaniami dla zachowania pierwiastków moralnych w sprawach ogólnoświatowych” – głosi oświadczenie.

Wcześniej w sobotę Kreml poinformował o telegramie, w którym Putin złożył papieżowi życzenia i wyraził nadzieję na rychłe spotkanie; zapewnił też, że ciepło wspomina rozmowy z Franciszkiem w Watykanie w 2013 i 2015 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Categories: Świat
Tags: kreml, papież, Putin

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*