Kreml: Putin może omówić z Pompeo możliwość szczytu z Trumpem w Osace

Kreml: Putin może omówić z Pompeo możliwość szczytu z Trumpem w Osace

W trakcie wtorkowych rozmów w Soczi prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz stanu USA Mike Pompeo mogą poruszyć temat ewentualnego spotkania Putina i prezydenta USA Donalda Trumpa w japońskiej Osace – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rzecznik powiedział, że Putin i Pompeo „być może” poruszą ten temat. Nie odpowiedział na pytanie, czy strona rosyjska będzie proponować przeprowadzenie spotkania na szczycie. Powiedział jedynie, że poprzednie rozmowy na szczycie odwołał sam Trump.

Wcześniej, w poniedziałek, Pieskow poinformował, że słowa Trumpa o planach spotkania z Putinem w Osace podczas szczytu G20 Kreml przyjął do wiadomości.

Rzecznik Putina zapowiedział we wtorek, że podczas spotkania z Pompeo rosyjski prezydent poruszy temat stosunków rosyjsko-amerykańskich, problemy stabilności strategicznej i rozbrojenia oraz kwestie Iranu, Syrii, Wenezueli i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Pieskow podkreślił, że wcześniej Pompeo będzie w Soczi rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i że szefowie dyplomacji „poinformują prezydenta o rezultatach swoich dyskusji”.

Przedstawiciel Kremla zapewnił, że nic mu nie wiadomo o zamiarze strony amerykańskiej, by zaoferować Moskwie gwarancje utrzymania obecności rosyjskiego koncernu Rosnieft w Wenezueli w razie zmiany władzy w tym kraju. Pytany o doniesienia mówiące o tym, że przedstawiciele Waszyngtonu wspominali o takich gwarancjach Pieskow powiedział, że „niczego o tym nie słyszał i nie ma takich informacji”.

Rzecznik Putina zaapelował także, by nie doszukiwać się sygnałów pod adresem USA w fakcie, że prezydent Rosji w trakcie wtorkowych rozmów Pompeo i Ławrowa będzie oglądał najnowsze modele rosyjskiego uzbrojenia. Pieskow zapewnił, że „nie warto budować teorii spiskowych” wokół tej zbieżności w grafiku szefa państwa. Podkreślił, że spotkania Putina poświęcone przemysłowi zbrojeniowemu zaplanowano już wcześniej, zanim pojawiła się możliwość wyznaczenia spotkania z sekretarzem stanu USA.

Trump poinformował w poniedziałek, że spotka się z Putinem i z przywódcą Chin Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Krótko po tej wypowiedzi Pieskow przekazał, że oficjalnie Waszyngton nie kontaktował się z Moskwą w tej sprawie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Na zdjęciu: Władimir Putin
fot.MAXIM SHEMETOV/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*