Kreml: nie ma istotnych dowodów ingerencji w wybory w USA

Kreml: nie ma istotnych dowodów ingerencji w wybory w USA

Dowody dotyczące domniemanej ingerencji rosyjskiej w wybory prezydenckie w USA nie mają podstaw, Rosja nie widzi żadnych istotnych dowodów świadczących o tym, by ktoś ingerował w sprawy wewnętrzne USA – oznajmił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„Uważamy podobne dowody za pozbawione podstaw, nie sądzimy, by były one w jakimś stopniu wyczerpujące i słuszne, i nie możemy się z nimi zgodzić” – powiedział Pieskow. Zapewnił, że Moskwa nie ingerowała ani też nie ingeruje obecnie w sprawy wewnętrzne innych państw.

Rzecznik Kremla ocenił także, że Rosja nie dostrzegła – „tak jak i wcześniej” – żadnych „istotnych dowodów”, świadczących o tym, że „ktoś ingerował w sprawy wewnętrzne USA”. Zwrócił uwagę, że strona amerykańska mówi obecnie o obywatelach Rosji. „Jednak z Waszyngtonu słyszeliśmy oskarżenia o to, że związek (z ingerencją) ma państwo rosyjskie, Kreml i rząd Rosji” – zauważył.

„Nie ma i być nie może niczego, co by wskazywało, że państwo rosyjskie ma z tym związek” – zapewnił przedstawiciel Kremla.

Amerykańska wielka ława przysięgłych, która zajmowała się możliwą ingerencją w roku 2016 w wybory prezydenckie, w piątek postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan i trzy rosyjskie podmioty. Są to dwie firmy biznesmena Jewgienija Prigożyna i również wiązana przez media z Prigożynem Agencja Studiów Internetowych, nazywana „fabryką trolli”, działająca w Petersburgu.

Według amerykańskich przysięgłych ingerencje w procesy polityczne w USA rozpoczęły się w roku 2014 i polegały na wspieraniu Donalda Trumpa i dezawuowaniu jego rywalki Hillary Clinton. Celem działań Rosjan było – według przysięgłych – stworzenie „podziałów w amerykańskim systemie politycznym” również podczas wyborów.

Amerykanie oskarżają Prigożyna i 12 osób związanych z „fabryką trolli”. Oskarżenia dotyczą m.in. tworzenia w mediach społecznościowych kont fikcyjnych osób oraz administrowania stronami internetowymi należącymi rzekomo do obywateli USA. Chodzi także o kupowanie reklamy politycznej w internecie, organizowanie mityngów i zbieranie na nie funduszy, a także o rejestrowanie rachunków bankowych z użyciem wyłudzonych danych osobowych obywateli USA.

Kilkoro spośród wymienionych przez prokuratorów Rosjan w rozmowach z mediami zaprzeczyło, by miało związek z tymi działaniami, część z nich zapewniła, że w ogóle nie jest związana z „fabryką trolli”. Sam Prigożyn skomentował oskarżenia ławy przysięgłych uwagą, iż „Amerykanie widzą to, co chcą widzieć”.

W sobotę doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster oświadczył, że dowody na ingerowanie Rosjan w wybory są „niepodważalne”.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*