Kreml: na Ukrainie trwa „wojna domowa przechodząca w ludobójstwo”

Kreml: na Ukrainie trwa „wojna domowa przechodząca w ludobójstwo”

Szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow ocenił w czwartek wydarzenia na Ukrainie jako „wojnę domową przechodzącą w ludobójstwo na własnym narodzie”, a sytuację z ukraińskimi uchodźcami na południu Rosji jako „katastrofę humanitarną”.

Uzbrojony mężczyzna w pobliżu Doniecka na Ukrainie fot.STRINGER/EPA

Uzbrojony mężczyzna w pobliżu Doniecka na Ukrainie fot.STRINGER/EPA

Oceny te Iwanow sformułował podczas wizyty w obwodzie rostowskim, który graniczy z ogarniętymi działaniami wojennymi ukraińskimi obwodami donieckim i ługańskim. Szef kremlowskiej administracji spotkał się tam z ukraińskimi uchodźcami i wolontariuszami pomagającymi obywatelom Ukrainy.

Według rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych od początku konfliktu na wschodniej Ukrainie na terytorium Federacji Rosyjskiej schroniło się 18,9 tys. mieszkańców tych regionów. Ponad połowa uchodźców – około 10 tys. – zatrzymała się u bliskich i znajomych. W punktach dla uchodźców przebywa 8,8 tys. osób, w tym 4,5 tys. dzieci.

Iwanow zadeklarował, że władze federalne i regionalne będą pomagać uchodźcom. „Są to niewinni ludzie, jest to bratni naród, są to nasi ludzie. Będziemy robić dla nich wszystko, czego sobie zażyczą. Wariantów jest wiele – status uchodźcy, prawo do tymczasowego pobytu i obywatelstwo” – oświadczył.

Szef administracji prezydenta FR zauważył, że wbrew zapowiedziom prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki nie utworzono żadnych korytarzy humanitarnych dla cywilów pragnących opuścić strefę działań wojennych.

„Ludzie uciekają jak kto może. Drogi są ostrzeliwane. Ludzi chce się stamtąd wyprzeć, a potem ustanowić swoją władzę” – oznajmił Iwanow.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat
Tags: kreml, Ukraina, wojna

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*