Korea Północna ostrzega, że zniszczy wrogów „w jednej bitwie”

Korea Północna ostrzega, że zniszczy wrogów „w jednej bitwie”

Komunistyczny reżim Korei Płn. ostrzegł w niedzielę, że w przypadku zaostrzenia konfliktu w regionie zniszczy wrogów „w jednej bitwie”. Pogróżki wystosowano na kilka godzin przed planowanym wznowieniem rozmów z Koreą Płd. na temat rozwiązania obecnego kryzysu.

Korea Północna „poczyniła dokładne przygotowania na każdy rodzaj konfliktu, po jaki sięgną jej wrogowie i opracowała najdoskonalszy plan, który zakłada zniszczenie wrogów w jednej bitwie” – poinformowały rządowy dziennik „Rodong Sinmun”. W materiale prasowym podkreślono, że „ostateczny konflikt” będzie miał na celu „całkowite usunięcie przyczyn wojny i zaprowadzenie trwałego pokoju”.

Artykuł opublikowano w dniu, w którym mają zostać wznowione rozmowy przedstawicieli państw koreańskich na temat zażegnania obecnego konfliktu. Pierwsza runda negocjacji w przygranicznej wiosce Panmundżom rozpoczęła się dzień wcześniej. Rozmowy te rozpoczęły się na krótko przed wygaśnięciem terminu ultimatum, jaki wyznaczył komunistyczny reżim w Pjongjangu władzom w Seulu. Korea Północna domagała się od południowego sąsiada zaprzestania nadawania przez głośniki w pasie przygranicznym materiałów propagandowych. Pjongjang poinformował również, że postawił w stan gotowości frontowe siły zbrojne i przygotowywał się na akcję wojskową w przypadku niezastosowania się do ultimatum.

„Jeżeli w obecnej sytuacji rozlegną się strzały, dojdzie do śmiertelnej konfrontacji sprawiedliwości i niesprawiedliwości, patriotów i zdrajców, a także do ostatecznego starcia dobra ze złem” – ocenia „Rodong Sinmun”. Dziennik zapewnia także, że siły zbrojne Korei Północnej są gotowe stawić czoła wszelkim zagrożeniom, w tym nuklearnym, a ich uderzenia zamienią wrogie twierdze w „morze płomieni”.

Relacje między państwami koreańskimi pogorszyły się w ostatnim czasie po incydencie z początku sierpnia, w którym ciężko ranni zostali dwaj południowokoreańscy żołnierze. Władze w Seulu oskarżają wojska północnokoreańskie o podłożenie min, które raniły wojskowych na rutynowym patrolu.

Wzrastaniu napięcia na linii Pjongjang-Seul sprzyjają też rozpoczęte w poniedziałek tradycyjne manewry wojskowe, w których bierze udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy Korei Płd. i USA. Oba państwa koreańskie formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się rozejmem, a nie układem pokojowym. (PAP)

Na zdj. Kim Jong-un (z lewej) podczas inspekcji armii fot.Handout/KCNA/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*