Korea Północna. Kim Dzong Un obserwował test „nowej broni”

Korea Północna. Kim Dzong Un obserwował test „nowej broni”

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un obserwował test i dokonał inspekcji poligonu dla niedawno opracowanej najnowocześniejszej „nowej broni” – poinformowała w piątek północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Według KCNA test odbył się w Akademii Nauk Obrony Narodowej i był pomyślny. Kim Dzong Un miał „nie ukrywać radości” z przebiegu testu.

„Dzisiejszy rezultat jest kolejną demonstracją naszych szybko rozwijających się zdolności obronnych całego regionu i przełomem we wzmacnianiu naszych zdolności bojowych” – powiedział Kim w relacji KCNA.

Dodał, że nowym systemem broni był szczególnie zainteresowany jego ojciec Kim Dzong Il i osobiście nadzorował prace rozwojowe.

Nie podano bliższych informacji o nowej broni. Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała, że była to broń strategiczna, natomiast KCNA określiła ją jako taktyczną.

Zdaniem amerykańskiej agencji Associated Press nie wydaje się aby była to próba z bronią nuklearną lub pociskiem rakietowym. AP podkreśla jednak, że jakakolwiek wzmianka o próbach z bronią może wpłynąć na znajdujące się w impasie rokowania między Pjongjangiem i Waszyngtonem na temat pozbycie się przez Północ arsenału nuklearnego.

Rokowania te wznowiono po czerwcowym spotkaniu na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze. Jednak wkrótce utknęły one w martwym punkcie wskutek twardego stanowiska obu stron.

Amerykanie domagali się bardziej zdecydowanych działań Pjongjangu w dziedzinie rozbrojenia nuklearnego natomiast strona koreańska domagała się aby Waszyngton najpierw przyjął deklarację pokojową formalnie kończącą wojnę koreańską z lat 50. ub. wieku. (PAP)

fot.PYONGYANG PRESS CORPS/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*