Korea Płn. ogłosiła, że dołącza do klubu mocarstw jądrowych

fot.Fazry Ismail/EPA

Władze Korei Płn., która we wtorek przeprowadziła kolejną próbę rakiety balistycznej, poinformowały w środę, że wszelkie cele ambitnego programu budowy strategicznych sił jądrowych zostały osiągnięte. Korea Płn. dołączyła tym samym do grona mocarstw jądrowych.

W oświadczeniu, które zostało odczytane w południe czasu lokalnego w północnokoreańskiej telewizji centralnej (godz. 4.30 w Polsce) podkreślono, że po wtorkowym teście międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) typu Hwasong-15 (KN20) stało się oczywiste, że północnokoreańskie rakiety są w stanie trafiać w cele znajdujące się na niemal całym terytorium Stanów Zjednoczonych.

Północnokoreańskiej rakiety najnowszej generacji typu KN20 „są w stanie przenosić najcięższe głowice jądrowe” – jak zaznaczono.

Wtorkowa próba balistyczna, którą nadzorował osobiście przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un, została nazwana „epokową” w oświadczeniu władz. Podkreślono w nim, że Pjongjang był zmuszony realizować program jądrowy w odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa KRLD ze strony USA. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*