Kierowca, który zginął we Francji, to Polak z woj. śląskiego

Wrak vana pod Calais. Kierowca – Mirosław I – zginął na miejscu fot. Guy Drollet/EPA

Kierowca busa, który zginął we wtorek na autostradzie A16 w pobliżu miejscowości Calais we Francji, to 52-letni Mirosław I. z woj. śląskiego – poinformował w środę PAP Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Prok. Rafał Teluk, naczelnik Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie poinformował PAP, że informacje dot. tożsamości kierowcy podała polskiej prokuraturze francuska prokuratura, która będzie jeszcze chciała potwierdzić te ustalenia badaniami DNA.

Ustalenie tożsamości ofiary wypadku pod Calais było priorytetem śledztwa prowadzonego przez Wydział Zamiejscowy PK w Rzeszowie. Teluk dodał, że kolejnymi czynnościami będą m.in. przesłuchania świadków w Polsce na okoliczność wyjazdu Polaka do Francji, gromadzenie dokumentów w tej sprawie, a następnie przeprowadzenie sekcji zwłok.

Teluk zapewnił, że prokuratura współpracuje ze stroną francuską, która prowadzi swoje postępowanie, i która zabezpieczyła ciało kierowcy. Polska prokuratura jest także w stałym kontakcie z konsulatem RP we Francji.

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie we wtorek wszczął śledztwo w sprawie katastrofy w ruchu lądowym, do której doszło we wtorek nad ranem na autostradzie A16 w pobliżu miejscowości Calais we Francji.

Prokuratura Krajowa informowała we wtorek, że postępowanie w Rzeszowie prowadzone jest w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym poprzez ustawienie przez imigrantów na autostradzie A16 w rejonie miasta Guemps w pobliżu miejscowości Calais blokady z pni drzew.

„Zagrażała ona życiu lub zdrowiu wielu osób. W zdarzeniu tym śmierć poniósł kierowca busa posiadającego polskie numery rejestracyjne” – podała PK w komunikacie.

Śledztwo zostało wszczęte z urzędu. Chodzi o przestępstwo z art. 173 par. 3 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Do wypadku doszło we wtorek nad ranem. Przed ustawioną na drodze przez migrantów blokadą z pni drzew trzy pojazdy gwałtownie zahamowały. Bus na polskich numerach rejestracyjnych, który jechał z tyłu, uderzył w jeden z samochodów ciężarowych i stanął w płomieniach. Jak podają lokalne media, kierowca zginął na miejscu.

Po wypadku także strona francuska wszczęła śledztwo; zatrzymano dziewięciu pochodzących z Erytrei migrantów – napisano na portalu radia Europe1. Byli w jednym z pojazdów stojących przed blokadą.

AFP podała, że to pierwszy wypadek spowodowany blokadą drogi ustawioną przez migrantów od początku kryzysu migracyjnego w 2014 r. Montowanie takich prowizorycznych blokad przez uchodźców w tym rejonie było codzienną praktyką, gdy istniała jeszcze „dżungla”. Migranci, najczęściej nocą, blokowali drogę, by spowolnić jadące w kierunku Wielkiej Brytanii pojazdy, i chowali się nieopodal, usiłując później wejść do zatrzymujących się samochodów.

Choć praktyk tych zaprzestano po październikowej likwidacji obozowiska, z którego kilka tysięcy migrantów rozmieszczono w ośrodkach na terytorium całej Francji, od końca maja, gdy część uchodźców wróciła na te tereny, ponownie zaczęło dochodzić do takich incydentów. (PAP)

Categories: Świat

Comments

 1. RP
  RP 21 czerwca, 2017, 10:29

  Trzeba mowic otwarcie ze lewaczki chca zniezczyc cywilizacje bialego czlowieka.

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 21 czerwca, 2017, 13:08

   @RP przeczytaj artyku na Wikipedii na temat Erytrei:
   **https://pl.wikipedia.org/wiki/Erytrea
   *
   i nie ośmieszaj się wypisując takie debilizmy jak ten:
   ” lewaczki chca zniezczyc cywilizacje bialego czlowieka.”

   Reply this comment
   • RP
    RP 21 czerwca, 2017, 15:59

    Jest i wszechobecny propagator lewizny i politycznej poprawnosci. Nie osmieszam sie, zwyczajnie stwierdzam fakty.

    Reply this comment
    • zza kałuży
     zza kałuży 22 czerwca, 2017, 00:13

     „zaczątek terroryzmu, czyli osiąganie swoich korzyści poprzez niewinne cierpienie innych”.
     *
     Kto to powiedział i z jakiej okazji?
     Otóż był to prymas Polski Józef kardynał Glemp w 1998 roku, gdy miał juz dośc protestów rolniczych w Polsce. Co zresztą niczemu nie zaradziło i zdało się psu na budę i prymas musiał przepraszać. A póxniej było tylko gorzej.
     *
     „Podczas wspominanych 400 blokad jakie miały miejsce w lutym 2003 roku również użyto siły. Atakowano kierowców przejeżdżających samochodów, dziennikarzy i operatorów kamer.”
     *
     Za **http://www.marszalek.com.pl/INNE/prac.pdf
     *
     *
     Tak to jest kochany @RP jak się nie ma podstawowej wiedzy na temat historii blokad dróg w Najjaśniejszej Rzeczpospolitej zaludnionej tylko i wyłącznie bogobojnymi katolikami. Miejscowymi a nie jakimiś nachodźcami z Erytrei.

     Reply this comment
     • RP
      RP 22 czerwca, 2017, 15:15

      Po pierwsze, to nie sa zadni uchodzcy, bo w Ertyrei aktualnie nie ma wojny. To sa nielegalni immigranci, ktorzy powinni byc natychmiast deportowani. Skoro mafia paru makaroniarzy z Sycyli bierze lapowki, pomagajac im przyplywac to powinni oni siedziec we Wloszech.
      Po drugie, naprawde nie obchodzi mnie co powiedzial prymas.
      Po trzecie, moze sie wreszcie przyzwyczaisz ze pochodzisz (jezeli w ogole pochodzisz) z kraju ktory czy tego chcesz czy nie ma bardzo mocne tradycje chrzescinanskie i to sie nie zmieni. Zamiast podjudzac, zawsze mozesz sie wyprowadzic do swoich.

 2. zza kałuży
  zza kałuży 22 czerwca, 2017, 19:38

  „ma bardzo mocne tradycje chrzescinanskie i to sie nie zmieni.”
  Pleciesz banialuki. Za mojego życia zauważyłem następujące zmiany:
  *
  1/ Kobiety i mężczyźni przestali siadać w kościołach podzieleni według płci. Gdy byłem dzieckiem ta reguła była jeszcze bardzo widoczna.
  *
  2/ Kobiety, nawet starsze, w zasadzie przestały nosić chustki, nawet w niedzielę do kościoła. (Chustki zastąpiły moherowe berety 😉 – dzieki prywatnemu importowi włóczki moherowej z tych wstrętnych Niemiec, nomen omen)
  *
  3/ Branie ślubu w ciąży „od zawsze” było polską, katolicką tradycją, ale za mojego życia przestano się tego wstydzić.
  *
  4/ Podobnie życie młodych na kocią łapę; dzisiaj jest to zjawisko bardzo powszechne i młodym do głowy nie przychodzi ani sie tego wstydzić ani z tego tłumaczyć.
  *
  5/ Sobór Watykański przestawił kościelne dekoracje. Jako dziecko służyłem do mszy księdzu odwróconemu pupcią do widowni. Przyjmującemu komunię przy kamiennym płotku, odzielającym widzów od aktorów. Recytujacemu swoje kwestie w całkowicie niezrozumiałym jezyku. Najsmieszniejsze było to, że od widzów wymagano odpowiadania także w tym niezrozumiałym jezyku… 😉
  *
  6/ O wiele więcej ludzi niż kiedyś bierze sobie urlop w okolicy różnych świąt katolickich po to, aby wyjechać do ciepłych krajów. A nie smażyć karpia czy święcić pokarmy.
  *
  7/ Cały czas wzrasta liczba rozwodów. W katolickim kraju?! Jak to?!
  *
  8/ Spada zarówno liczba dominicantes jak i communicantes.
  *
  9/ Kiedy ostatni raz widziałeś jak nastolatki pozdrawiają na ulicy księdza albo siostrę zakonną idących w swoich mundurach służbowych?
  *
  Itd., itp.
  Na marginesie te twoje „polskie tradycje” to często-gęsto małpowanie tradycji przychodzących do Polski z innych krajów i to często wcale nie tak dawno…

  Reply this comment
 3. RP
  RP 22 czerwca, 2017, 23:09

  Nie masz kliniczny idioto zielonego pojecia o moich tradycjach.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*