KE o Wojciechowskim: szanujemy zasadę domniemania niewinności

KE o Wojciechowskim: szanujemy zasadę domniemania niewinności

KE szanuje zasadę domniemania niewinności – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka KE Mina Andreewa, odpowiadając na pytanie o postępowanie, które Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi wobec Janusza Wojciechowskiego i francuskiej kandydatki na komisarza.

W ostatnich dniach w europejskich mediach pojawiały się informacje, że wobec Wojciechowskiego, polskiego kandydata do KE, prowadzone jest dochodzenie OLAF-u. Według doniesień prasowych chodzi o domniemane nieprawidłowości w zwrocie kosztów podróży. OLAF potwierdził w poniedziałek, że bada sprawę Wojciechowskiego.

Postępowanie OLAF-u, jak wynika z doniesień medialnych, dotyczy również francuskiej kandydatki na komisarza Sylvie Goulard. Według gazety „Le Monde” chodziło o tworzenie w PE „rzekomych fikcyjnych miejsc pracy”. Francuskie media informowały, że Goulard miała zwrócić PE 45 tys. euro niesłusznie wypłaconych środków. „Le Monde” informuje, ze sprawa jest jednak niezamknięta we Francji – odpowiednie organy badają fikcyjną pracę asystentów w Parlamencie Europejskim. Dochodzenia nie zakończył też OLAF.

O obie sprawy w poniedziałek była pytana Komisja Europejska.

„OLAF jest niezależny. Będziemy szanować tę niezależność i zasadę domniemania niewinności” – podkreśliła Andreewa w odpowiedzi. Jak dodała, tworzenie nowej KE zawsze jest „delikatną sprawą”. „Musimy mieć pewność, ze najlepsi ludzie obejmą odpowiednie teki w Komisji” – wskazała.

Źródło w Komisji powiedziało PAP, że pytanie, czy KE ma jakieś obawy co do obsady stanowisk w związku z postępowaniami, powinno być skierowane do przyszłej szefowej Komisji, Ursuli von der Leyen.

Sam Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych potwierdził w poniedziałek PAP, że bada sprawę Wojciechowskiego. „Fakt, że OLAF bada sprawę, nie oznacza, że zaangażowane osoby (podmioty) dopuściły się nieprawidłowości czy oszustwa” – podkreśliły jego służby prasowe.

„OLAF w pełni szanuje domniemanie niewinności i prawo do obrony osób, których dotyczy dochodzenie” – dodano w oświadczeniu.

W piątek w rozmowie z PAP Wojciechowski podkreślił, że „z własnej inicjatywy” zwrócił Parlamentowi Europejskiemu ponad 11 tys. euro w 2016 roku, gdy podczas porządkowania dokumentów stwierdził „ryzyko jakiegoś błędu w tych obliczeniach” w rozliczaniu podróży z lat 2009-2011. Jak podkreślił, posiada potwierdzające to dokumenty, które może pokazać.

Powiedział też, że w maju otrzymał od OLAF „dokument, który zgodnie z procedurą przesyła się po zakończeniu dochodzenia, żeby osoba objęta tym dochodzeniem mogła się do niego odnieść”. „Nie mogłem tego dokumentu ujawniać, niestety (…), zwróciłem się do OLAF o zgodę na to” – dodał.

Jak zaznaczył, z pisma OLAF wynika, że zbadano jego dokumenty rozliczeniowe z siedmiu lat i że „w dziewięciu z nich znalazły się omyłki pisarskie i rachunkowe, nic więcej”.

Dodał, że chodzi o uchybienia niezamierzone. Błędy te miały polegać np. na nieprawidłowym wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, którym podróżował jako europoseł czy podaniu z pamięci po czasie niewłaściwych wskazań stanu licznika. „Mam podstawy sądzić, że postępowanie jest zakończone, a jedynie nie są jeszcze sformułowane końcowe wnioski” – powiedział PAP Wojciechowski.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Na zdjęciu: Janusz Wojciechowski
fot.Julien Warnand/EPA/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*