Kanclerz Merkel: zarzuty wobec USA o szpiegostwo są poważne

Kanclerz Merkel: zarzuty wobec USA o szpiegostwo są poważne

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w poniedziałek, że traktuje poważnie podejrzenia, iż aresztowany pracownik niemieckiego wywiadu działał jako podwójny agent na korzyść USA, co w razie potwierdzenia oznaczałoby złamanie zasad współpracy obu państw.

Kanclerz Angela Merkel fot.Stephanie Lecocq/EPA

Kanclerz Angela Merkel fot.Stephanie Lecocq/EPA

„Jeśli zarzuty miałyby się potwierdzić, byłyby dla mnie wyraźnym zaprzeczeniem tego, co uważam za opartą o zaufanie współpracę służb (wywiadowczych) i partnerów” – powiedziała Merkel w trakcie wizyty w Chinach.

31-letni pracownik Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) został zatrzymany w ubiegłym tygodniu pod zarzutem sprzedania tajnym służbom USA w ciągu dwóch lat 218 dokumentów. Rząd Niemiec zadeklarował, że nie będzie się szczegółowo wypowiadał na ten temat przed zakończeniem dochodzenia, prowadzonego przez federalną generalną prokuraturę.

Biały Dom i Departament Stanu USA powstrzymują się na razie od komentarzy na ten temat.

Zatrzymanie domniemanego podwójnego agenta może wywołać dodatkowe napięcia w i tak nie najlepszych obecnie stosunkach Berlina z Waszyngtonem. Położyły się na nich cieniem ujawnione przez byłego współpracownika podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena informacje o rozległym penetrowaniu przez nią globalnej sieci telekomunikacyjnej. Penetracja ta miała obejmować także telefon komórkowy kanclerz Merkel.

Rząd Niemiec zaznaczył jednak w poniedziałek, że nie ma żadnych powodów, by sprawa zatrzymanego pracownika BND miała utrudnić obecne rokowania Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie układu o wolnym handlu.

„Amerykanie są ważnymi partnerami Niemiec oczywiście również w sferze gospodarczej, zatem rozmów na temat TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership – Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego) nikt nie stawia pod znakiem zapytania ani nie podaje w wątpliwość” – powiedziała w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu Christane Wirtz. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*